Termin: 18 listopada, 2019, godz. 11:30
Czas trwania: 4,5h
Miejsce: Kraków
Prowadzący: Margareta Przybyła Marta Zięba-Szklarska dr Marcin Kiełbasa dr Marek Benio Stefan Schwarz
Koszt:
Rejestracja zakończona
Termin: 18 listopada, 2019, godz. 11:30
Czas trwania: 4,5h
Miejsce: Kraków
Prowadzący: Margareta Przybyła Marta Zięba-Szklarska dr Marcin Kiełbasa dr Marek Benio Stefan Schwarz
Koszt:
W latach 2009-2019 doradczyni poseł do Parlamentu Europejskiego Danuty Jazłowieckiej. Współpracowała z europosłanką między innymi nad Dyrektywą wdrożeniową dotyczącą delegowania pracowników oraz nad rewizją dyrektywy o delegowaniu z 1996 roku. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku europeistyka. Od 2006 r. mieszka w Brukseli, gdzie zdobywała doświadczenie m.in. w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE oraz w sektorze doradztwa europejskiego. W poprzedniej kadencji PE zajmowała się Pakietem Mobilności, rewizją rozporządzeń dot. koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, powołaniem Europejskiego Urzędu ds. Pracy czy dyrektywą ws. przejrzystych i przewidywalnych warunków zatrudnienia. Obecnie działa jako niezależny konsultant, reprezentując interesy IMP na arenie unijnej.
Interim Manager w obszarze doradztwa i rozwoju biznesu (księgowość, podatki, kadry i płace, współpraca z osobami niepełnosprawnymi, planowanie finansowe oraz prawo i administracja). Wykładowca. Ekspert w zakresie transgranicznego zatrudnienia, kadr i płac oraz współpracy z instytucjami rynku pracy. Prowadzi warsztaty i szkolenia, doradza i konsultuje. Zaangażowana w projekty społeczne jako Ambasador Przedsiębiorczości Kobiet, mentor w programach Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet oraz doradca w programach aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych i dual-career sportowców niepełnosprawnych.
Doktor nauk prawnych (specjalność: prawo europejskie) Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacz języka angielskiego (m.in. polskiego Kodeksu cywilnego na j. angielski) i włoskiego. Wykładowca na studiach z zakresu angielskich tłumaczeń prawniczych Katedry UNESCO UJ. Absolwent aplikacji radcowskiej w OIRP Kraków oraz Szkoły Prawa Amerykańskiego UJ i The Catholic University of America Columbus School of Law. Specjalizuje się w prawie gospodarczym Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem prawa rynku wewnętrznego UE, delegowania pracowników oraz w zagadnieniach transgranicznych w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.
Prawnik, ekonomista, popularyzator nauki, komentator prawa, lobbysta i społecznik. Członek honorowy Małopolskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego, współzałożyciel i wiceprezes zarządu IMP (teraz ELMI), fundator i członek Rady Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, współorganizator Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy. Twórca Pracowni Legalnego Delegowania – mechanizmu transferu wiedzy między środowiskiem nauki, biznesu i administracji. Uczestnik konsultacji społecznych i autor kluczowych opinii prawnych na temat zapisów dyrektywy wdrożeniowej, rewizji dyrektywy podstawowej oraz rozporządzeń o koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego. Adiunkt w Katedrze Prawa Pracy na Uniwersytecie Gdańskim. Nauczyciel akademicki. Wykłada prawo pracy i ubezpieczenia społeczne na Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, AGH, SWPS. Promotor ponad 300 prac magisterskich i dyplomowych. Dwukrotny laureat studenckiej nagrody „Mentora” w kategorii Innowator. Uczestnik i kierownik wielu międzynarodowych programów badawczych. Autor licznych publikacji.
Prezes i współzałożyciel Inicjatywy Mobilności Pracy. Współorganizator Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy - największego w Europie cyklicznego wydarzenia poświęconego delegowaniu pracowników w ramach swobody świadczenia usług w Unii Europejskiej. Członek kapituły nagrody Labor Mobilis, przyznawanej osobom, które w sposób szczególny wyróżniły się na polu promowania oraz wspierania mobilności pracy i usług na europejskim rynku wewnętrznym. Wiceprezes Zarządu w Polskim Forum HR. Przedsiębiorca, ekspert rynku pracy, popularyzator idei odpowiedzialnego biznesu. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W 2013 roku brał udział w obradach okrągłego stołu w ramach projektu Komisji Europejskiej, na których opracowano wytyczne na temat poszanowania praw człowieka w sektorze HR. Autor artykułów o prawach człowieka opublikowanych m.in. w "UN Global Compact Yearbook".
Zarząd Inicjatywy Mobilności Pracy zwołuje naradę dotyczącą branży opieki. Do udziału w naradzie zaproszeni są wszyscy zainteresowani przyszłością tej branży – zarówno przedstawiciele firm świadczących usługi opieki domowej, jak i opiekunowie, przedstawiciele administracji i związków zawodowych.
Do zwołania narady skłoniły nas dwa ważne powody.
1) W związku z pracami nad uregulowaniem rynku opieki domowej, które rozpoczął niemiecki rząd, na początku października Zarząd IMP odbył jednodniowe spotkanie robocze z delegacją posłów Bundestagu wyznaczonych do prac nad tymi przepisami. Zdając sobie sprawę, jak ważne jest to zagadnienie dla branży, przedstawiliśmy własne propozycje rozwiązań, wpływając na postrzeganie problemów przez stronę niemiecką. W toku prac legislacyjnych rozważanych jest kilka scenariuszy uregulowania rynku opieki, zarówno korzystnych, jak i niebezpiecznych dla branży. Wobec braku skuteczności organizacji reprezentujących firmy z branży opieki domowej, można obawiać się, że zmiany będą mieć niekorzystny wpływ na przedsiębiorców, a nawet mogą doprowadzić do wyeliminowania zagranicznych usługodawców z rynku niemieckiego. Inicjatywa Mobilności Pracy czuje się w obowiązku, by w takiej sytuacji aktywnie reprezentować branżę opieki domowej i upewnić się, że swoboda przepływu usług nie zostanie w sposób nadmierny ograniczona ze szkodą dla polskich pracowników i firm.
2) Instytucje unijne kończą prace nad kolejnymi zmianami w ustawodawstwie: rewizja rozporządzeń o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego niesie ze sobą realne zagrożenie wprowadzenia wymogu obrotów (i czasu pracy) przy trzynastce. Zmienią się zasady rozliczania ubezpieczeń, a w konsekwencji podatków i umów. Nowe przepisy nie wymagają implementacji i będą obowiązywały od stycznia 2020 roku, lub w lepszym scenariuszu od lipca – razem z nową dyrektywą o pracownikach delegowanych. Ta z kolei niesie ze sobą zagrożenie równoległego stosowania niemieckich warunków pracy po 12 (18) miesiącach opieki przy jednocześnie polskim ubezpieczeniu społecznym.
Narada ma na celu opracowanie strategii działań, które pozwolą poprawić otoczenie prawne i gospodarcze dla świadczenia usług opieki domowej w UE. Będziemy też szukać odpowiedzi na palące pytania, które każdego dnia kierowane są do Inicjatywy przez przedstawicieli branży. Na przykład:
– Jak nie zakończyć usługi po 12/18 miesiącach?
– Czy jest reset czasu delegowania jak w ubezpieczeniach społecznych? Jaki?
– Jak się przechodzi na prawo niemieckie? Zamiana umowy zlecenia na niemiecką umowę o pracę.
– Wycena kosztu/ceny usługi przed i po upływie 18 miesięcy.
– Opodatkowanie kosztów zakwaterowania opiekunów – czy fala zmian indywidualnych interpretacji Urzędów Skarbowych dotknie branżę opieki?
– Gdzie popłyną składki? – czy będą wymagane obroty przy trzynastce?
– A1 – obowiązkowo przed wyjazdem (czy to koniec wstecznych A1?).
Warunki uczestnictwa
Do udziału w naradzie zapraszamy opiekunów, przedstawicieli związków zawodowych i administracji publicznej (uczestnictwo bezpłatne) oraz przedstawicieli rzetelnych firm z branży opieki domowej (osoby spoza IMP mogą wziąć udział w naradzie pod warunkiem uiszczenia opłaty na pokrycie kosztów organizacyjnych w wysokości 460 zł netto).
Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, adres mailowy, numer kontaktowy i – w przypadku przedstawicieli firm z branży opieki – dane do faktury, prosimy przesyłać na adres kontakt@inicjatywa.eu lub przez formularz poniżej. Zgłoszenia przyjmujemy do 7 listopada (lub do wyczerpania limitu miejsc).