WYDARZENIA CYKLICZNE


Nagroda Labor Mobilis

Wyjątkowe wydarzenie


„Unikalny nastrój kulturalnego Krakowa” – tak widzowie każdego roku opisują Galę Nagrody Labor Mobilis. Artystycznie – perełka. Zaproszeni artyści to zawsze wyjątkowe postaci sceny muzycznej: Karolina Leszko, wspaniała wokalistka i autorka tekstów, której głos Michael Bublé porównał do głosu Celine Dion; Kasia Sochacka – wschodząca gwiazda, która w 2022 r. zgarnęła 4 nominacje do Fryderyków i 2 statuetki; Jorgos Skolias, który nagrał 8 płyt dla nowojorskiej wytwórni TZADIK, prowadzonej przez legendę muzyki awangardowej i jazzowej – Johna Zorna; Paweł Piątek – pianista zespołu Anawa Marka Grechuty, a później kierownik muzyczny Grechuta Festival.

Wśród reżyserów kolejnych edycji Gali znalazły się tak znakomite osoby, jak Radosław Mleczko czy Danuta Grechuta.

Niezwykła Statuetka


Gala to, bez wątpienia, wyjątkowe wydarzenie artystyczne, które jednak nie przesłania idei samej Nagrody Labor Mobilis. Nagrody, która jest formą wyróżnienia osób, które wniosły szczególny wkład w zwalczaniu barier w swobodzie świadczenia usług na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. Statuetka pierwszy raz wręczona została 2013 roku, a jej fundatorem jest Europejski Instytut Mobilności Pracy (ELMI).

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać Członkowie ELMI. Instytut to grono przeszło setki osób w różnej formie związanych zawodowo z problematyką delegowania pracowników. Synergia środowisk pracodawców, naukowców, pracowników i urzędników pozwala na wyłonienie obiektywnie najwłaściwszych kandydatów, którzy obiektywnie wpływają na kształt przepisów i ich prawidłową wykładnię.

Sama statuetka wykonana jest tradycyjną metodą z mosiądzu i umieszczona na postumencie ze szlachetnego drewna swoim kształtem nawiązuje do skrzydeł, które są symbolem wolności.

Laureaci nagrody Labor Mobilis


2013

Danuta Jazłowiecka

posłanka do Parlamentu Europejskiego

2014

Radosław Mleczko

b. wiceminister Pracy i Polityki Społecznej

2015

László Andor

b. komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw społecznych

2017

Prof. Jozef Pacolet

Instytut Badań nad Pracą i Społeczeństwem, Uniwersytet Katolicki Leuven, Belgia

2017

Frederic De Wispelaere

Instytut Badań nad Pracą i Społeczeństwem, Uniwersytet Katolicki Leuven, Belgia

2023

prof. dr hab. Gertruda Uścińska

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych