Dr Marek Benio był gościem red. Zbigniewa Bartusia z Dziennika Polskiego w programie Barometr Bartusia. Rozmowa dotyczyła przewidywanych skutków rewizji dyrektywy o delegowaniu pracowników.
Red. Bartuś zapytał, czy Emmanuel Macron ma rację twierdząc, że pracujący za głodowe stawki Polacy odbierają pracę Francuzom, Niemcom, Belgom, Holendrom.
- Oczywiście, nie. Dumping socjalny, czyli wypieranie legalnych pracowników w krajach zachodnich przez znacznie tańszych pracowników m.in. z Polski ma miejsce, szczególnie we Francji. Ale za to zjawisko w ogóle nie odpowiadają pracownicy delegowani. Prawo unijne wymaga, by takiemu pracownikowi płacić co najmniej minimalną stawkę obowiązującą w tym państwie - przyjmującym lub wysyłającym - gdzie jest ona wyższa. Nieuczciwą konkurencję stanowią przede wszystkim pracujący na czarno, którzy nie płacą składek i podatków
- wyjaśnia dr Benio. Dyrektywa o delegowaniu pracowników nie rozwiąże tego problemu. Prezydent Macron popełnia błąd nie rozróżniając pracowników delegowanych od innych migrujących, w tym zatrudnionych na Zachodzie nielegalnie. Dyrektywa nie obejmie swoim działaniem także pracowników samozatrudnionych, których minimalne stawki płac nie dotyczą.
Rewizja dyrektywy o delegowaniu pracowników zaszkodzi nie tylko polskiej gospodarce
Jak zauważa dr Benio, na zaproponowanych zmianach w dyrektywie o delegowaniu pracowników straci polska gospodarka, bo część firm przeniesie się z Polski do innych krajów, i tam będzie opłacać podatki oraz składki za swoich pracowników. Ponadto wysoko wykwalifikowani pracownicy z państw wschodnich przeniosą się na Zachód, a ich czasowe delegowanie zamieni się w trwałą emigrację zarobkową. Ale swoimi propozycjami Macron zaszkodzi także francuskiej gospodarce.
- Francuscy przedsiębiorcy korzystający z usług polskich firm przyznają otwarcie, że bez nich zbankrutują. Nie ma francuskiej konkurencji, która stałaby za drzwiami, nawet droższej
- mówi wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy i dodaje, że polscy przedsiębiorcy nie boją się tego, że będą musieli więcej zapłacić swoim pracownikom, ale tego, że nie będą w stanie prowadzić działalności w gąszczu nowych, bardziej skomplikowanych przepisów i biurokracji.
Dr Marek Benio przypomniał, że w listopadzie w Krakowie odbędzie się
V Europejski Kongres Mobilności Pracy, podczas którego zaprezentowane zostaną najnowsze analizy i badania naukowe z całej Europy, pokazujące korzyści, jakie wszyscy czerpią z delegowania pracowników.
Wywiad można obejrzeć na stronie
Dziennika Polskiego.
Aktualne wyzwania i problemy w zakresie delegowania pracowników będą szczegółowo omawiane podczas V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, który odbędzie się w dniach 20-21 listopada 2017 roku w Krakowie.
JJ