Europejski Kongres Mobilności Pracy już za:
Serdecznie zapraszamy na VIII edycję Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy (European Labour Mobility Congress), który odbędzie się w dniach 17-18 lutego 2025 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Wydarzenie to od lat przyciąga publiczność z Polski i Europy, skupiającą się na zagadnieniach związanych z jednolitym rynkiem, mobilnością pracowników oraz swobodą świadczenia usług.
Pierwszy dzień Kongresu, noszący nazwę SIMFO@ELMC (Single Market Forum w ramach European Labour Mobility Congress), będzie jednocześnie wydarzeniem w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczących kluczowych kwestii związanych z jednolitym rynkiem, takich jak rozszerzenie Unii Europejskiej o nowe kraje członkowskie, umowy o wolnym handlu oraz wyzwania związane z delegowaniem pracowników w kontekście swobody świadczenia usług.
Jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas Kongresu będzie delegowanie pracowników, które od lat budzi wiele kontrowersji na poziomie Unii Europejskiej. Chociaż w teorii delegowanie pracowników przynosi korzyści wszystkim zainteresowanym stronom – pracownicy mogą zarabiać więcej niż w kraju macierzystym, ich prawa są chronione na zasadzie korzystności, a pracodawcy zyskują dostęp do szerokiego rynku UE bez konieczności zakładania oddziałów w każdym państwie członkowskim – to w praktyce napotyka na liczne trudności. Oskarżenia o dumping socjalny, nieuczciwe praktyki biznesowe oraz trudności w egzekwowaniu przepisów sprawiają, że delegowanie pracowników stało się jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w debatach politycznych na szczeblu UE w ostatniej dekadzie.
Dlatego też pierwszy dzień Kongresu będzie okazją do pogłębionej dyskusji na temat jednolitego rynku Unii Europejskiej, a także różnicy między ochroną socjalną a protekcjonizmem oraz wpływu zasad „równej płacy za równą pracę” na nierówności płacowe w Unii Europejskiej. Eksperci będą debatować, czy trudności w egzekwowaniu przepisów uzasadniają potrzebę ich zmiany i jak znaleźć równowagę między swobodą świadczenia usług a ochroną pracowników.
Drugi dzień Kongresu poświęcony będzie praktycznym rozwiązaniom problemów związanych z mobilnością pracowników i funkcjonowaniem jednolitego rynku. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których eksperci przekażą cenne wskazówki i strategie dotyczące zarządzania procesami delegowania pracowników oraz zapewnienia zgodności z przepisami.
Już dziś zarezerwujcie sobie czas i miejsce na jedynym takim wydarzeniu w Europie. Więcej informacji na temat szczegółowego programu, rejestracji i prelegentów już wkrótce.
SIMFO@ELMC – Oficjalne Wydarzenie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Polska prezydencja w Radzie UE w 2025 roku to kluczowy moment dla naszego kraju, z kolei Europejski Kongres Mobilności Pracy połączony z Forum Jednolitego Rynku (Single Market Forum- SIMFO) organizowanym wspólnie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, jest jednym z najważniejszych wydarzeń tej prezydencji.
Priorytety Polskiej Prezydencji a Tematyka Kongresu
Tematyka Kongresu jest bezpośrednio związana z priorytetami polskiej prezydencji, które zostały ogłoszone w czerwcu 2023 roku. Polska prezydencja obejmuje cztery główne obszary:
Choć te dwa priorytety będą głównymi tematami Kongresu, warto również zauważyć, że Polska prezydencja promuje dodatkowo dwa inne ważne obszary:
Na Kongresie główny nacisk zostanie położony na rozszerzenie Unii Europejskiej, a także na współpracę transatlantycką.
Rola Prezydencji w Radzie UE
Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest rotacyjnie przez każde państwo członkowskie przez 6 miesięcy. Przedstawiciele państwa przewodniczącego, zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim, odpowiadają za ustalanie porządku obrad i prowadzenie negocjacji między państwami członkowskimi.
Od 1 stycznia 2025 roku Polska przejmuje stery Rady UE od Węgier, by następnie 30 czerwca 2025 roku przekazać je Danii. Zgodnie z zasadami Traktatu Lizbońskiego, trzy kolejne państwa opracowują wspólnie z Komisją Europejską plan działania na 18 miesięcy, z czego każde państwo szczegółowo planuje swoje działania na własny, sześciomiesięczny okres prezydencji. Dzięki temu procesowi przekazywanie prezydencji odbywa się płynnie, bez nagłych zwrotów politycznych.
Nasza Duma i Zaangażowanie
Jesteśmy dumni z możliwości organizowania oficjalnego wydarzenia polskiej prezydencji w Radzie UE i z niecierpliwością oczekujemy na rosnące znaczenie swobody świadczenia usług w realizacji priorytetów prezydencji. Europejski Kongres Mobilności Pracy to nie tylko okazja do dyskusji na temat kluczowych wyzwań stojących przed Europą, ale także platforma do wypracowania praktycznych rozwiązań, które przyczynią się do wzmocnienia wspólnego rynku i mobilności pracy.
Pierwszy Rzecznik Generalny przy Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz profesor na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach
Adwokat, Partner Zarządzający Fragomen w Brukseli, członkini Grupy Ekspertów Komisji Europejskiej ds. Migracji Gospodarczej
Ekspertka, praktyk i Interim Manager w obszarze Międzynarodowego Zatrudnienia (Cross-Border-Employment) w ramach Transgranicznego świadczenia usług i pracy zdalnej , prawa pracy, podatków, ubezpieczeń społecznych, HR, Kadr, Płac w Polsce i w projektach międzynarodowych
Doktor nauk prawnych, radca prawny, adiunkt w Katedrze Prawa Gospodarczego Publicznego i Prawa Pracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (UEK)
Wiceprezes Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy, Prawnik, Doktor Nauk Ekonomicznych, Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy
Centrum Konferencyjne ICE Kraków – Nowoczesne Serce Historycznego Krakowa
Kraków, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Europie, to miejsce, w którym przeszłość spotyka się z przyszłością. W sercu tego dynamicznego miasta, pełnego historycznego dziedzictwa i kulturalnego bogactwa, znajduje się Centrum Konferencyjne ICE Kraków. ICE Kraków, czyli International Conferences & Entertainment, to nowoczesne centrum kongresowe zaprojektowane z myślą o organizacji prestiżowych wydarzeń na światowym poziomie.
Położone nad brzegiem Wisły, z widokiem na Wawel, ICE Kraków harmonijnie łączy nowoczesną architekturę z pięknem historycznego otoczenia. To miejsce, które doskonale oddaje charakter Krakowa – miasta kompletnego, które z jednej strony jest nowoczesnym centrum biznesu i technologii, a z drugiej strony pielęgnuje swoje bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne.
Dzięki swoim zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym, doskonałej lokalizacji oraz elastycznej przestrzeni, ICE Kraków jest idealnym miejscem do organizacji konferencji, kongresów i wydarzeń kulturalnych. To właśnie tutaj, w wyjątkowej atmosferze Krakowa, odbędzie się nasz Europejski Kongres Mobilności Pracy, stanowiący część oficjalnych wydarzeń Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Poniższy harmonogram ma charakter orientacyjny, szczegółowe informacje będą publikowane na bieżąco
9:00 – 9:30 Rejestracja
9:30 – 10:00 Otwarcie Forum/Kongresu
10:00 – 10:45 – 15 lat SIMFO
10:45 – 11:30 – Dwugłos – rozmowa moderowana
11:30 – 12:00 Przerwa
12:00 – 13:30 Sesja I
13:30 – 14:30 Lunch
14:30 – 16:00 Sesja II
16:00 – 16:30 Przerwa
16:30 – 18:00 Sesja III
18:00 – 18:15 Podsumowanie
19.30 – 22.00 Uroczyste zakończenie Dnia 1.
Poniższy harmonogram ma charakter orientacyjny, szczegółowe informacje niebawem
9:00 – Rejestracja
9:30 – Inauguracja – duża sala połączona
9:45 – Warsztat 1 – duża sala połączona
11:00 – Warsztat 2- duża sala połączona
12:00 – 12:30 – Przerwa
Sesje warsztatowe równoległe w salach dzielonych:
12:30 – Warsztat 3,4,5
13:40 – Warsztat 6,7,8
14:40 – LUNCH
15:40 – Warsztat 9,10,11
16:50 – Warsztat 12,13,14
17:50- 18:00/15 – Zamiast podsumowania
***
20:00 – Afterparty – więcej informacji niebawem
Materiały do pobrania
DZIEŃ PIERWSZY-17.02.2025 – SIMFO@ELMC – Wstęp wolny po dokonaniu rejestracji na stronie Polskiej Prezydencji – ilość miejsc ograniczona, prosimy o niezwlekanie z rejestracją. Z przyczyn formalnych Europejski Instytut Mobilności Pracy nie prowadzi bezpośredniej rejestracji na ten dzień Kongresu.
DZIEŃ DRUGI – 18.02.2025 – Rejestracja prowadzona jest WYŁĄCZNIE przez niniejszy formularz zgłoszeniowy
20% ZNIŻKI NA UDZIAŁ W KONFERENCJI!
Zapraszamy do skorzystania z promocji EARLYBIRD – wpisując w formularz rejestracyjny kod EARLYBIRD otrzymujesz 20% zniżki – ilość biletów promocyjnych jest ograniczona.
-> Uprzejmie informujemy, że ceny będą rosły w miarę zbliżania się terminu wydarzenia.
ligia.jaszczewska@labourinstitute.eu
tel: +48 572 774 163