___ 92 Posting Lab Workshop

Przepisy, które zmienią delegowanie w 2024. Przegląd zmian w prawie UE, PL i wybranych państw przyjmujących

Termin: 7 grudnia, 2023, godz. 12:00

Czas trwania: 3h

Miejsce: Kraków

Prowadzący: dr Robert Lisicki dr Marek Benio

Koszt:

Pracownicy naukowi i administracji publicznej: bezpłatnie
Członkowie zwyczajni i pracownicy Członków wspierających: 300 zł netto
Pozostałe osoby: 750 zł netto
Rejestracja zakończona

Prowadzący


Tematyka

Tradycyjnie, na grudniowej pracowni przedstawiamy planowane zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych i oceniamy jak wpłyną na delegowanie pracowników w kolejnym roku. Przegląd najważniejszych już uchwalonych aktów prawnych: unijnych, prawa krajowego wybranych państw przyjmujących oraz prawa polskiego, które zaczną obwiązywać w 2024 roku. Przyszły rok zdominują dwa obszary istotne dla firm delegujących pracowników: zatrudnianie i delegowanie cudzoziemców oraz radykalna zmiana podejścia do umów „zlecenia” w świetle realizacji kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Omówimy też wzrost wynagrodzeń (minimalnego i prognozowanego przeciętnego) i ich wpływ a pozapłacowe koszty delegowania pracowników.

Program

  1. Kamienie milowe KPO i przyszłość umowy zlecenia w sytuacjach transgranicznych
  2. Zatrudnianie i delegowanie cudzoziemców
  • Ustalanie miejsca zamieszkania na potrzeby uzyskania A1 dla cudzoziemca
  • Projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców (przegląd pod kątem delegowania), m.in. zwiększenie wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określone w zezwoleniu na pracę cudzoziemca, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu wynagrodzenia – bez zmiany lub udzielenia nowego zezwolenia na pracę. Konieczne powiadomienie organu, który udzielił zezwolenia na pracę.
  • Implementacja dyrektywy 2014/36/UE w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego.
  • Bariery państw przyjmujących – zgłoszenie, meldunek, dodatkowa wiza.

3. Robert Lisicki (Konfederacja Lewiatan) o istotnych projektach zmian w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych w 2024 r.

4. Inne istotne projekty (stan prac)

  • Dyrektywa o płacy minimalnej w UE
    15.11.2024 – Termin transpozycji dyrektywy 2022/2041/UE w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej
  • Telepraca jako delegowanie. Praktyka stosowania art. 16 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w przypadkach zwyczajowej telepracy transgranicznej – Porozumienie umożliwia ustalenie ustawodawstwa właściwego państwa siedziby pracodawcy, pomimo wykonywania w państwie zamieszkania znacznej części pracy
  • Jawność wynagrodzeń
  • Ochrona sygnalistów – spóźniona transpozycja dyrektywy do polskich przepisów
  • Kierowcy – Pakiet mobilności w polskiej wersji legislacyjnej

5. Projekty kontynuowane i zamrożone

  • Koordynacja systemów ubezpieczeń społecznych:
    i. obroty przy trzynastce (nowa definicja siedziby)
    ii. złożenie wniosku o wydanie A1 warunkiem legalnego delegowania
    iii. liberalizacja zastępowania
  • ESSPASS (paszport ubezpieczeń społecznych zamiast A1 – pełna cyfryzacja A1)
  • E-Declaration (ujednolicenie danych zgłoszeniowych w systemach Limosa, SIPSI itp.)
  • [usługi budowlane] Elektroniczna rejestracja wstępu na budowę w coraz większej liczbie państw przyjmujących.

6. Inne projekty i zmiany zgłoszone przez członków ELMI i uczestników Posting Lab przed pracownią

Dla kogo?

Zapraszamy przedstawicieli firm – praktyków delegowania, badaczy zainteresowanych mobilnością pracy, prawników i doradców biznesowych, przedstawicieli partnerów społecznych i organizacji pozarządowych oraz pracowników administracji publicznej zaangażowanych zawodowo w delegowanie pracowników.

Zadaj pytanie

Warsztaty Posting Labs są interaktywne. Ich celem jest wymiana doświadczeń praktycznych i dzielenie się wiedzą. Na pytania zadane z wyprzedzeniem na kontakt@labourinstitute.eu prowadzący odpowiedzą w pierwszej kolejności.


Pozostałe informacje

92. Posting Lab odbędzie się w czwartek 7 grudnia w godzinach 12:00-15:00. Udział tylko stacjonarny. Na zgłoszenia czekamy do 1 grudnia. Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie płatności. Warsztaty odbędą się w hotelu Atrium przy ul. Krzywa 7 w Krakowie, w sali konferencyjnej na parterze. Hotel Atrium znajduje się w bliskim sąsiedztwie Dworca Głównego (1 km).

Rejestracja