Termin: 22 kwietnia, 2022, godz. 11:00
Czas trwania: 3h
Prowadzący: dr Marek Benio
Koszt:
BezpłatnieRejestracja zakończona
Termin: 22 kwietnia, 2022, godz. 11:00
Czas trwania: 3h
Prowadzący: dr Marek Benio
Koszt:
Bezpłatnie
Prawnik, ekonomista, popularyzator nauki, komentator prawa, lobbysta i społecznik. Członek honorowy Małopolskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego, współzałożyciel i wiceprezes zarządu IMP (teraz ELMI), fundator i członek Rady Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, współorganizator Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy. Twórca Pracowni Legalnego Delegowania – mechanizmu transferu wiedzy między środowiskiem nauki, biznesu i administracji. Uczestnik konsultacji społecznych i autor kluczowych opinii prawnych na temat zapisów dyrektywy wdrożeniowej, rewizji dyrektywy podstawowej oraz rozporządzeń o koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego. Adiunkt w Katedrze Prawa Pracy na Uniwersytecie Gdańskim. Nauczyciel akademicki. Wykłada prawo pracy i ubezpieczenia społeczne na Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, AGH, SWPS. Promotor ponad 300 prac magisterskich i dyplomowych. Dwukrotny laureat studenckiej nagrody „Mentora” w kategorii Innowator. Uczestnik i kierownik wielu międzynarodowych programów badawczych. Autor licznych publikacji.
Celem warsztatów jest uporządkowanie wiedzy zdobytej w trakcie dwóch marcowych narad Członków ELMI oraz po wnikliwej analizie przepisów unijnych i krajowych wybranych państw członkowskich o ochronie czasowej. Zweryfikujemy pod kątem legalności pracy i legalności pobytu rozmaite sytuacje cudzoziemców:
Scenariusz 1. obywatel Ukrainy wjechał do Polski po 23 lutego 2022 r.
a) z paszportem biometrycznym
b) z innym dokumentem tożsamości za zgodą Komendanta Straży Granicznej
– i zgłosił chęć pozostania na terytorium RP
– i zgłosił chęć przejechania do innego państwa członkowskiego
Scenariusz 2. obywatel Ukrainy zatrudniony w polskiej firmie 24 lutego był w trakcie okresu oddelegowania w innym państwie członkowskim.
a) nie chce wrócić do Polski po zakończeniu okresu delegowania (chce przedłużyć okres delegowania)
b) posiada wizę krajową PL, której ważność kończy się 30 kwietnia 2022 r.
c) różne warianty terminów upływu ważności wizy
Scenariusz 3. obywatel Ukrainy zatrudniony w polskiej firmie 24 lutego był w trakcie okresu oddelegowania w innym państwie członkowskim, w którym wystąpił o ochronę czasową
a) zamierza kontynuować zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy z PL.
b) zamierza wykonywać pracę w dwóch krajach naprzemiennie.
Ochrona czasowa jako samoistny tytuł legalnego pobytu
– na podstawie Decyzji Rady z 4 marca 2022 i Dyrektywy 2001/55/WE
– na podstawie ustawy z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP
– na podstawie ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy
Równoczesna ochrona czasowa w dwóch lub więcej państwach członkowskich.
Możliwość delegowania cudzoziemców, których ważność wizy ulega przedłużeniu z mocy prawa na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Przedłużenie ważności pobytu na mocy ustawy antycovidowej oraz na mocy specustawy.
Praca obywateli Ukrainy bez zezwolenia i bez oświadczenia o powierzeniu pracy. Obowiązek zgłoszenia. Zwolnienie z obowiązku rejestracji oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.
Warunki uzyskania A – jedynki dla obywatela Ukrainy. Ustalanie miejsca zamieszkania na podstawie tytułów pobytowych. Praca cudzoziemca w dwóch krajach oraz czasowe wykonywanie pracy poza Polską na rzecz pracodawcy prowadzącego normalną działalność w Polsce.
Sytuacja obywateli państw trzecich innych niż Ukraina.
Warsztaty Posting Labs są interaktywne. Ich celem jest wymiana doświadczeń praktycznych i dzielenie się wiedzą. Na pytania zadane z wyprzedzeniem prowadzający odpowiedzą w pierwszej kolejności.
Na zgłoszenia czekamy do 18 kwiecień.
Bezpłatny udział dla pracowników naukowych i administracja publicznej pod warunkiem nie prowadzenia działalności o charakterze komercyjnym związanej z przedmiotem warsztatów.
Link do webinarium zostanie wysłany na wskazany w zgłoszeniu adres e-mail najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem.
Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie płatności.
Organizatorem jest Europejski Instytut Mobilności Pracy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Regulamin warsztatów dostępny TUTAJ.