08 sierpnia, 2017

Dr Marek Benio na łamach PulsHR o delegowaniu pracowników

Redaktor Włodek Kaleta na łamach PulsHR ostrzega, że już po wakacjach UE może podjąć decyzje niekorzystne dla polskich pracodawców, którzy prowadzą biznes w Europie Zachodniej.

Chodzi o zmiany dotyczące rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych oraz o pakiet mobilności dotyczący branży transportowej. Jak zauważa autor, krajom starej UE nie zależy wcale na wykolegowaniu polskich pracowników. Zależy im na wykolegowaniu polskich firm.
Sukcesy w państwach przyjmujących polskich pracowników odnosimy nie tyle dzięki niskim płacom czy taniej sile roboczej, ale przede wszystkim mobilności, elastyczności oraz wykorzystaniu nisz na zachodnich rynkach pracy. Obecna forma zatrudniania pracowników z Europy Wschodniej wzbudza ostry sprzeciw polityków i związkowców, głównie we Francji, Niemczech czy Belgii. Chcieliby oni, aby polscy specjaliści w zachodnich firmach pracowali na warunkach i według przepisów prawa lokalnego, a nie polskiego. Przez to polskie firmy mogą stracić sporo zamówień - wnioskuje autor tekstu.

Dumping socjalny

Obecne zasady delegowania pracowników, a także działania firm transportowych w Unii, choć odbywają się na zasadach polskiego prawa podatkowego, są zgodne z prawem unijnym. Takie rozwiązania nie podobają się części polityków i związkowcom starej Unii. Twierdzą, że polskie prawo jest zbyt liberalne, a składki odprowadzane na ZUS znacznie mniejsze niż w państwach Europy Zachodniej. Oskarżają nas o socjalny dumping i nieuczciwą konkurencję.
– Największa liczba pracowników delegowanych pochodzi z Polski. W ub.r. ZUS wydał ponad pół miliona potwierdzeń ubezpieczenia społecznego dla pracowników delegowanych. Polska kontroluje obecnie jedną czwartą rynku, jeśli chodzi o delegowanie pracowników. Drugi i trzeci kraj pod tym względem to Niemcy i Francja. Ale one razem delegują za granicę tylu pracowników, co Polacy.
– wyjaśnia dr Marek Benio, wiceprezes IMP. Liczba pracowników delegowanych do pracy na terenie Unii szybko rośnie. Jeszcze w 2010 r. było ich 1,3 mln. Na koniec 2014 roku – już 1,9 mln. W tym roku może ona przekroczyć 2 mln osób. Na podstawie PulsHR. O Inicjatywie Mobilności Pracy Inicjatywa Mobilności Pracy to największy w Europie think tank zajmujący się tematyką delegowania pracowników. Łączymy środowiska przedsiębiorców, naukowców, prawników i urzędników, tworząc jedyne w Polsce i największe w Europie eksperckie forum wiedzy o delegowaniu pracowników. Podejmujemy działania w celu poprawy obowiązującego prawa i jego prawidłowej interpretacji oraz powstrzymania przypadków dyskryminacji polskich pracodawców i delegowanych przez nich pracowników. Naszym Członkom zapewniamy dostęp do bieżących informacji i wiedzy eksperckiej. więcej >>> WG

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ