07 kwietnia, 2015

„Komisja Europejska staje w obronie pracowników delegowanych i pozywa Belgię przed TSUE”

Inicjatywa Mobilności Pracy informowała ostatnio o działaniach podjętych przez Komisję Europejską wobec Belgii. Kraj ten, kierując się własnymi przepisami nie akceptuje formularzy A1 pracowników delegowanych. KE stając w ich obronie pozwała Belgię przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Komentarz do sprawy autorstwa dra Marka Benio – Wiceprezesa Inicjatywy przeczytać można tutaj. Dziś, na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” przeczytać możemy artykuł poświęcony belgijskiej sprawie. Publikacja zawiera wypowiedź Stefana Schwarza – Prezesa Inicjatywy, który tłumaczy w niej:
– Belgijska ustawa daje tamtejszym instytucjom prawo do jednostronnego uznawania, że druk A1 sporządzony przez zagraniczny organ rentowy – np. ZUS – jest nieważny. W konsekwencji oznacza to konieczność zastosowania wobec pracowników delegowanych belgijskich przepisów ubezpieczeniowych i to nawet bez informowania o tym państwa, które wydało formularz A1.
Cały artykuł „Komisja Europejska staje w obronie pracowników delegowanych i pozywa Belgię przed TSUE” przeczytać można tutaj. AZ

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ