Na czym polega prawidłowe zastępowanie pracownika delegowanego?
O prawidłowym i nieprawidłowym zastępowaniu pracownika delegowanego i o różnicach między koordynacją odrębnych systemów ubezpieczeń społecznych a harmonizacją regulacji z dziedziny prawa pracy mówił w wywiadzie z nami Robert Wójcik z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zapraszamy do obejrzenia wideo.
Robert Wójcik - Dyrektor Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, w rozmowie z nami, wyjaśnia różnice między koordynacją odrębnych systemów ubezpieczeń społecznych a harmonizacją regulacji z dziedziny prawa pracy. Obie techniki legislacji mają fundamentalne znaczenie dla delegowania pracowników w ramach swobody świadczenia usług.
- Szczególnie ciekawa jest ta część wypowiedzi, w której pan dyrektor tłumaczy na czym polega prawidłowe i nieprawidłowe zastępowanie pracownika delegowanego - komentuje wywiad dr Marek Benio, Wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy. - Z tak zwanej autentycznej wykładni prawa ustalanej przez Komisję Administracyjną ds. Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego przy Komisji Europejskiej można wywnioskować, że kolejne delegowanie pracownika, dokonane bez żadnej przerwy jest nieprawidłowe. Wobec treści uchwalonej tuż po II Europejskim Kongresie Mobilności Pracy dyrektywy wdrożeniowej, konieczna będzie reinterpretacja lub zdefiniowanie na nowo pojęcia zastępowania przez Komisję Administracyjną.
AZ