Na jakim etapie walki z pracownikami delegowanymi jesteśmy?
Czyli „Où en est-on de la lutte contre les travailleurs détachés ?" – tak brzmi tytuł artykułu w Miroir Social. Jest on przykładem na to, iż delegowanie pracowników nadal przedstawiane jest we francuskich mediach jako zjawisko, które należy zwalczać.
Pomimo wysiłków ze strony Ministrów Pracy Francji i Polski w celu rozładowania negatywnych emocji wokół tematu delegowania polskich pracowników do Francji i represyjnych kontroli francuskiej Inspekcji Pracy, niektóre francuskie media kontynuują manipulowanie opinią publiczną.
W zeszły piątek w Ambasadzie RP w Paryżu odbyło się seminarium poświęcone problemom w delegowaniu pracowników. Zarówno strona polska jaki i francuska wykazały chęć współpracy, dzięki której będzie można pokonać problemy i skutecznie zwalczyć wszelkie nadużycia i pracę nielegalną bez szkody dla polskich firm legalnie świadczących usługi na terenie Francji. Minister Radosław Mleczko wraz z francuską minister pracy Myriam El Khomri powołali tego samego dnia bilateralną grupę roboczą ds. delegowania pracowników, która zajmie się tym problemem.
Tymczasem niektóre francuskie media nadal otwarcie mówią o konieczności zwalczania delegowania pracowników, a nie zwalczania nielegalnej pracy oraz nadużyć. Tym nieodpowiedzialnym działaniem manipulują francuską opinią publiczną i same nawołują do nieprzestrzegania prawa, którym byłoby łamanie postanowień traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Artykuł w języku francuskim można przeczytać tutaj.