Projekt ustawy o delegowaniu pracowników do poprawki?
W połowie grudnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło proces konsultacji społecznych nad ustawą o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Projekt ma na celu implementację do polskiego prawa tzw. dyrektywy wdrożeniowej. Nasze Stowarzyszenie zaproszone zostało o konsultacji społecznych w tej sprawie.
Obecnie pracujemy nad dokumentem prezentującym nasze stanowisko w sprawie nowej ustawy. Projekt wprowadza regulacje prawne wynikające z konieczności transpozycji przepisów unijnej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/67/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, zmieniająca rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym. Państwa członkowskie mają na to czas do 18. czerwca 2016.
Gdy nowe przepisy wejdą w życie, zagranicznym inspekcjom pracy będą mogli ściągać należności z nakładanych na polskie firmy usługowe kar i grzywien z pomocą polskiego Urzędu Skarbowego. Jak wskazywał już wcześniej Stefan Schwarz, prezes Inicjatywy – zachodzi obawa, że instytucja, która będzie odpowiedzialna za egzekucję grzywien może stać się grabarzem polskich firm delegujących pracowników za granicę.
IMP obserwuje, nasilające się w ostatnim czasie, liczne przypadki represyjnych kontroli prowadzonych przez francuską inspekcję pracy, w wyniku których na polskie firmy nakładane są horrendalne i niewspółmierne do przewinień kary. Mówimy tutaj o karach w wysokości kilku tysięcy euro np. za brak kasku na placu budowy, czy rzekomo złe warunki zakwaterowania pracowników delegowanych.
Projekt ustawy w zaproponowanym kształcie uderzy w polskich pracodawców świadczących usługi na rynku UE i ich pracowników, ponieważ działający jako Centralne biuro łącznikowe Urząd Skarbowy będzie działał jak komornik, któremu zależy wyłącznie na szybkiej i skutecznej egzekucji długu bez zwracania uwagi na okoliczności. Ciężko sobie wyobrazić, żeby Urząd Skarbowy wstrzymał egzekucję z uwagi np. na naruszenie przy jej nakładaniu przez zagraniczną inspekcję pracy przepisów prawa.
Nasze Stowarzyszenie będzie stanowczo sprzeciwiać się takiemu podejściu. Konsultacje trwają do połowy stycznia 2016 roku.