07 lutego, 2018

Czy nowe przepisy o delegowaniu pracowników dotkną firm z sektora BSS?

Wiceprezes IMP dr Marek Benio był jednym z prelegentów konferencji The BSS Forum, która odbyła się pod koniec stycznia w Gdyni.

Celem wydarzenia było omówienie bieżących trendów, wyzwań, zagrożeń i szans stojących przed szeroko rozumianym sektorem outsourcingu oraz nowoczesnych usług dla biznesu i instytucjami bezpośredniego otoczenia tych branż. Dr Marek Benio poprowadził warsztat Delegowanie pracowników – czyli wysyłamy pracownika do pracy za granicę. Co przyniosły nam zmiany w Unii Europejskiej.

Czy nowe przepisy o delegowaniu pracowników dotkną firm z sektora BSS?

Jak zauważył dr Benio, do tej pory regulacje dotyczące delegowania pracowników w ramach swobody świadczenia usług w UE nie spędzały snu z powiek managerom firm w centrach usług dzielonych. Niestety to może się zmienić. Dlaczego? Problemem nie była dotychczas wysokość wynagrodzenia pracowników delegowanych. Pracownicy w tych centrach są opłacani wystarczająco wysoko, by zarabiać co najmniej minimalne stawki płac państw przyjmujących. Natomiast zmieniona dyrektywa najprawdopodobniej będzie wprowadzała wymóg wypłaty wynagrodzenia definiowanego w taki sposób, w jaki jest ono definiowane w państwie przyjmującym. Oznacza to, że na to wynagrodzenie będą musiały się składać wszystkie obowiązkowe składniki wynagrodzenia charakterystyczne dla lokalnego prawa pracy. Zatem nie wysokość wynagrodzenia będzie istotą w delegowaniu pracowników, lecz również jego skład. Niestety przedsiębiorcy będą musieli nauczyć się, w jaki sposób konstruowane jest wynagrodzenie w państwach przyjmujących.

Stosowanie przepisów prawa pracy państwa przyjmującego

Drugie zagrożenie dotyczy automatycznego zastosowania wszystkich przepisów prawa pracy państwa przyjmującego wobec pracowników czasowo delegowanych do pracy w innym państwie UE.
W związku z tym jeżeli wysyłacie Państwo pracowników za granicę - czy to na szkolenia, czy aby wykonać usługę na rzecz swojego pracodawcy, czy też po to by nauczyć się jakiegoś procesu biznesowego i wdrożyć go w Polsce - we wszystkich tych sytuacjach trzeba będzie niestety szczegółowo poznać prawo pracy państwa przyjmującego.

The BSS Forum

Organizatorem The BSS Forum jest Fundacja Pro Progressio, zajmująca się rozwojem przedsiębiorczości w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem sektora usług dla biznesu. W konferencji biorą udział eksperci z Polski, Europy oraz ze świata. Obradując wspólnie dzielą się wiedzą z zakresu sourcingu, optymalizacji, transformacji biznesowej, HR, środowiska pracy i wielu innych obszarów. O Inicjatywie Mobilności Pracy Inicjatywa Mobilności Pracy to największy w Europie think tank zajmujący się tematyką delegowania pracowników. Łączymy środowiska przedsiębiorców, naukowców, prawników i urzędników, tworząc jedyne w Polsce i największe w Europie eksperckie forum wiedzy o delegowaniu pracowników. Podejmujemy działania w celu poprawy obowiązującego prawa i jego prawidłowej interpretacji oraz powstrzymania przypadków dyskryminacji polskich pracodawców i delegowanych przez nich pracowników. Naszym Członkom zapewniamy dostęp do bieżących informacji i wiedzy eksperckiej. więcej >>>  

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ