PLD: odróżnianie umów cywilnoprawnych od stosunku pracy – podsumowanie
Za nami ostatnie w tym roku spotkanie Pracowni Legalnego Delegowania. W czasie 9. warsztatów zajęliśmy się tematyką właściwego doboru form zatrudnienia do rodzaju usługi w przypadku delegowania pracowników za granicę.
Prawidłowe rozróżnienie umowy cywilnoprawnej od stosunku pracy niejednokrotnie wzbudza wiele wątpliwości, a niewłaściwe rozumienie przepisów może być powodem sporych kłopotów dla pracodawców delegujących za granicę. W czasie dziewiątych warsztatów PLD prowadzący je dr Marek Benio i mec. Łukasz Kania rozłożyli to złożone zagadnienie na czynniki pierwsze, przeprowadzając analizę porównawczą różnych rodzajów umów pracownika delegowanego i odpowiadając na pytania o to kiedy umowa cywilnoprawna w rzeczywistości jest ukrytą umową o pracę.
Na spotkaniu bardzo szczegółowo omówiono kazusy przedstawiające sytuacje sporne, a także orzeczenia Sądu Najwyższego i polskich sądów powszechnych. Zebrani goście PLD na praktycznych przykładach sprawdzali czy prawidłowo odróżniają przesłanki do uznania umowy jako umowy o pracę lub zlecenie.
Bardzo intensywna dyskusja, jaka towarzyszyła omówieniu praktycznych aspektów, ze względu na brak czasu nie pozwoliła nam zrealizować wszystkich punktów spotkania. Zarówno zasada stosowania warunków zatrudnienia korzystniejszych dla pracowników, jak i odniesienia do unijnego prawa pracy pracowników delegowanych zostaną poruszone na kolejnym, 10. spotkaniu, które odbędzie się 22. stycznia. Więcej informacji na temat styczniowego spotkania znajdą Państwo tutaj.