19 lutego, 2018

Pracownia Legalnego Delegowania nt. RODO za nami

Za nami XXVII Pracownia Legalnego Delegowania, której tematem było RODO w delegowaniu pracowników.

Pracownia miała charakter otwarty dla uczestników spoza Inicjatywy Mobilności Pracy. Poprowadzili ją eksperci z kancelarii GKK Gumularz Kozieł Kozik: mec. Patrycja Kozik i dr Mirosław Gumularz. Oboje specjalizują się w prawie dot. ochrony danych osobowych, prawie nowych technologii oraz e-commerce. Prowadzących wspomagali także mec. Piotr Stolarczyk, który jest członkiem wspierającym Inicjatywy Mobilności Pracy i doskonale rozumie specyfikę delegowania pracowników, a także dr Marek Benio i dr Marcin Kiełbasa.

Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych

RODO, czyli unijne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, zacznie obowiązywać 25 maja 2018 r. Wprowadzi ono szereg nowych wytycznych. Podczas Pracowni przyjrzeliśmy się tym, które są najważniejsze z punktu widzenia firm delegujących pracowników za granicę. Skupiliśmy się na dwóch obszarach. Pierwszym było gromadzenie, przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych kandydatów do pracy i pracowników delegowanych. Drugim obszarem była wymiana informacji (w tym danych osobowych) między instytucjami łącznikowymi w zakresie ubezpieczeń społecznych i prawa pracy, np. przy wykorzystaniu systemu IMI.

Jak przygotować firmę delegującą do nowych zasad ochrony danych osobowych?

Jeszcze przed Pracownią uczestnicy przesłali prowadzącym swoje pytania dotyczące nowych przepisów. Poniżej niektóre z nich:
  • W jaki sposób udokumentować zgodę na przetwarzanie danych osobowych, jeżeli ta nie została udzielona w formie pisemnej?
  • Jak pozyskiwać oświadczenia/zaświadczenia o niekaralności, aby nie narazić się na zarzut działania niezgodnie z prawem?
  • Czy pracodawca może zbierać informacje o wyznaniu pracowników ze względu na ich dostępność w określone święta?
  • Czy adres e-mail jest daną osobową?
  • Czy informacje o stanie zdrowia i miejscowości zamieszkania osoby, dla której szukamy opiekuna, mogą być publikowane w Internecie? Co w przypadku, gdy miejscowość jest na tyle mała, że te dane o zdrowiu mogą opisywać stosunkowo niewielką grupę osób?
Prowadzący podczas swojej prezentacji udzielili odpowiedzi na większość z pytań. Do niektórych wróciliśmy jeszcze podczas dyskusji podsumowującej Pracownię. Kolejna Pracownia Legalnego Delegowania została zaplanowana na 16 marca. Kalendarz warsztatów jest dostępny tutaj. Szczegóły wkrótce! JJ O Inicjatywie Mobilności Pracy Inicjatywa Mobilności Pracy to największy w Europie think tank zajmujący się tematyką delegowania pracowników. Łączymy środowiska przedsiębiorców, naukowców, prawników i urzędników, tworząc jedyne w Polsce i największe w Europie eksperckie forum wiedzy o delegowaniu pracowników. Podejmujemy działania w celu poprawy obowiązującego prawa i jego prawidłowej interpretacji oraz powstrzymania przypadków dyskryminacji polskich pracodawców i delegowanych przez nich pracowników. Naszym Członkom zapewniamy dostęp do bieżących informacji i wiedzy eksperckiej. więcej >>>

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ