Przed nami XL Pracownia Legalnego Delegowania. Jej tematem będzie "Pracownik za granicą".
Podczas Pracowni chcemy uporządkować wiedzę uczestników na temat delegowania pracowników według następującej matrycy:- Prawo polskie - prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
- Prawo państwa przyjmującego - prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
- Prawo unijne - prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Na podstawie powtarzających się sygnałów i 39 dotychczas zorganizowanych Pracowni, odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.
- Kiedy zmienia się ustawodawstwo w zakresie ubezpieczeń społecznych, a kiedy warunki zatrudnienia? Co można zrobić, by do tej zmiany nie doszło?
- Czy zawsze potrzebna jest A1? Jak o nią wnioskować, jak skrócić jej okres, jak wnioskować o nową?
- Czym się różni delegowanie pracownika od pracy w dwóch krajach?
- Czym się różni pracownik delegowany w rozumieniu prawa ubezpieczeń społecznych i dyrektywy o pracownikach delegowanych?
- Czy do zleceniobiorcy (który nie jest pracownikiem) stosujemy dyrektywę o pracownikach delegowanych? A do samozatrudnionego?
- Które prawo jest korzystniejsze dla pracownika i kto o tym decyduje? I dlaczego nie może to być pracownik?
- Jakie będą skutki zastąpienia pracownika delegowanego przez innego pracownika delegowanego na gruncie prawa pracy, a jakie na gruncie ubezpieczeń społecznych?
- Jak mimo braku obrotów krajowych nie zmieniać systemu ubezpieczeń społecznych?
- Jak mimo pracy marginalnej nie zmieniać systemu ubezpieczeń społecznych?
- Jakie są warunki zawarcia porozumienia wyjątkowego w sprawie ustawodawstwa właściwego?
Informacje praktyczne
PLD "Pracownik za granicą" odbędzie się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w piątek 26 lipca w godzinach 11:30-15:30. Opłata za udział w Pracowni wynosi:- dla Członków IMP i ich współpracowników: 300 zł netto/os.
- dla osób spoza IMP: 750 zł netto/os.
- bezpłatny udział dla pracowników naukowych zainteresowanych tematyką delegowania pracowników oraz dla pracowników administracji publicznej.