18 listopada, 2016

Stanisław Szwed: Na końcu stracą najbardziej pracownicy

Polska Agencja Prasowa opublikowała nagrany podczas IV Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy wywiad ze Stanisławem Szwedem. Pols Polska Agencja Prasowa opublikowała nagrany podczas IV Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy wywiad ze Stanisławem Szwedem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który był jednym z zaproszonych przez nas prelegentów.
Prowadzimy rozmowy, szukamy rozwiązań, ale na taki kształt dyrektywy  ze strony naszego państwa zgody nie ma. – mówił minister Szwed.
Minister kilkakrotnie podkreślał niekorzystność proponowanych przez Komisję Europejską rozwiązań dla naszej gospodarki, polskich przedsiębiorców i pracowników. Jesteśmy silnie zdeterminowani do utrzymania sprzeciwu wobec uchwalenia tej dyrektywy.
To nie znaczy, że nie widzimy mankamentów obecnych zasad, ale nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której przez jednostkowe przykłady cała branża poniesie straty. Na końcu najbardziej stracą pracownicy, których pozbawimy pracy. Wciąż jest olbrzymia różnica w płacach pomiędzy naszym krajem, a krajami do których delegujemy pracowników. Trudno skokowo wyrównać płace do poziomów, które obowiązują przykładowo we Francji lub Niemczech.
Tempo wprowadzania proponowanych rozwiązań zdaje się mieć nie tylko negatywny wymiar praktyczny i ekonomiczny. Dyrektywa umocni podział pomiędzy krajami zachodniej i wschodniej części Europy. Ułatwienie przepływu usług, który jest jednym z fundamentów funkcjonowania Unii Europejskiej, może doprowadzić do kolejnych wewnętrznych kolizji pomiędzy państwami Wspólnoty.
Myślę, że Komisji Europejskiej nie powinno dzisiaj zależeć na kolejnym konfliktowaniu się w ramach Unii Europejskiej. Mamy olbrzymi problem z migrantami, mamy olbrzymi problem z Brexitem – to może być kolejny punkt zapalny pomiędzy „starą Unią“, a państwami ze środkowo-wschodniej Europy. To nie jest dobre rozwiązanie. Powinniśmy szukać takich rozwiązań, które nie powodują napięć. – dodaje Minister.
AB

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ