Na portalu Rzeczpospolita.pl ukazała się wypowiedź Stefana Schwarza na temat poprawki w specustawie
Poprawka w specustawie ułatwi przedsiębiorstwom wysyłanie uchodźców do pracy za granicą. Przewoźnikom grozi utrata kierowców ze Wschodu. W połowie lipca powinna wejść w życie poprawka w specustawie, dzięki której Ukraińcy będą już mogli wyjechać na dłużej z Polski, nie tracąc po miesiącu czasowej ochrony w naszym kraju i związanych z nią świadczeń. O taką zmianę zabiegały organizacje pracodawców, a także przedsiębiorstwa, które realizują zagraniczne kontrakty z udziałem ukraińskich pracowników. Po rosyjskiej inwazji zyskali oni ochronę w Polsce, lecz z ograniczeniami.
Niestety, przepis, który miał eliminować przypadki pobierania świadczeń przez osoby niezamieszkujące już w Polsce, okazał się strzałem w kolano, bo ograniczył też zatrudnialność i powodował duże kłopoty dla tych uchodźców, którzy w Polsce mieszkają i pracują, ale są wysyłani do pracy za granicą
- podkreśla Stefan Schwarz, prezes Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy (ELMI), krakowskiego think tanku specjalizującego się w kwestiach delegowania pracowników i swobody świadczenia usług w UE.
Dłuższy wyjazd służbowy mógł skończyć się utratą prawa legalnego pobytu w Polsce i przysługujących im świadczeń
tłumaczy Schwarz.
Fachowcy na kontrakcie
Zgłoszona przez ELMI i poparta przez Konfederację Lewiatan poprawka rozwiąże problem przedsiębiorstw, które do pracy na zagranicznych kontraktach coraz częściej wysyłają cudzoziemców, w tym głównie Ukraińców. Według danych instytutu, bazujących na statystykach ZUS, udział Ukraińców w łącznej liczbie oddelegowań systematycznie wzrasta. O ile w 2019 r. wynosił niespełna 7 proc., o tyle w ubiegłym roku sięgał już niemal 14 proc.
To efekt niedoboru pracowników, w tym zwłaszcza fachowców i specjalistów, widoczny szczególnie w firmach transportowych i budowlanych
– zwraca uwagę Marcin Kiełbasa, ekspert ELMI.
Jak przypomina, w zeszłym roku wystawiono ponad 63 tys. formularzy dla Ukraińców delegowanych do pracy w branży TSL, o ponad 70 proc. więcej niż rok wcześniej. Ponaddwukrotnie (do ponad 17 tys.) wzrosła liczba delegowań dla budowlańców z Ukrainy. W podobnym tempie zwiększyła się też (do 2,8 tys.) liczba formularzy dla Ukraińców wysyłanych za granicę przez agencje pracy tymczasowej. Wśród nich jest Contrain Poland. Paulina Piskor, członek zarządu spółki, przyznaje, że w ostatnich miesiącach musiała wstrzymać wiele projektów.
Dzięki wprowadzonemu do specustawy nowemu przepisowi nasi ukraińscy pracownicy będą mogli zostać oddelegowani za granicę, bez obaw związanych z utratą legalności ich pobytu w Polsce
– zaznacza Paulina Piskor.
Zdaniem Stefana Schwarza wprowadzenie poprawki do specustawy może też zwiększyć zatrudnienie wśród uchodźców z Ukrainy, wśród których przeważają kobiety. Część z nich mogłaby np. podjąć pracę jako bardzo poszukiwane opiekunki osób starszych na Zachodzie.
Więcej na portalu
rp.pl