22 marca, 2017

Stefan Schwarz: ZUS może tracić 5,5 mld zł rocznie po zmianie przepisów UE

Stefan Schwarz szacuje skutki przyjęcia rewizji dyrektywy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) może tracić ok. 5,5 mld zł rocznie po wprowadzeniu nowych regulacji proponowanych przez Komisję Europejską (KE) - uważa prezes Inicjatywy Mobilności Pracy Stefan Schwarz.
"Z raportu opublikowanego w tym miesiącu przez Komisję Europejską wynika, że suma składek wpłacanych do ZUS przez polskich pracodawców i pracowników realizujących projekty za granicą to 6,8 proc. z 1,5 mld euro wszystkich wpływów z opodatkowania pracy delegowanych specjalistów w Unii Europejskiej. Rocznie daje to kwotę około 5,5 mld zł" - napisał Stefan Schwarz w komentarzu przesłanym ISBnews.
Prezes IMP przestrzega, że tych pieniędzy może szybko zabraknąć. Zmiany zaproponowane przez Komisję Europejską dotkną 900 tys. pracowników z takich branż jak budownictwo, transport, rolnictwo, opieka zdrowotna, IT czy usługi biznesowe i mogą doprowadzić do upadku tysiące polskich firm. W tej kwestii Prezes Schwarz już zabierał głos na łamach Gazety Wyborczej.  Całość wypowiedzi Prezesa IMP na stronie Biznes.Onet. O Inicjatywie Mobilności Pracy Inicjatywa Mobilności Pracy to największy w Europie think tank zajmujący się mobilnością pracy oraz delegowaniem pracowników. Od 2013 roku stara się łączyć środowisko naukowców, przedsiębiorców, związków zawodowych i urzędników administracji, tworząc jedyne w Polsce i największe w Europie merytoryczne forum wiedzy o delegowaniu pracowników w ramach swobody świadczenia usług. 

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ