W dniach 20-21 listopada w krakowskim Centrum Kongresowym ICE odbędzie się
5. edycja Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, największej europejskiej konferencji poświęconej świadczeniu usług transgranicznych w Unii Europejskiej i delegowaniu pracowników. Współorganizatorem wydarzenia będzie Ministerstwo Rozwoju.
Jak co roku wydarzenie zgromadzi reprezentantów biznesu, właścicieli i prezesów firm, prawników i praktyków, decydentów mających realny wpływ na tworzenie i interpretację prawa oraz europejskich polityków i ekspertów.
- W tym roku współorganizatorem Kongresu będzie Ministerstwo Rozwoju. To potwierdza, że eksport usług w ramach korzystania ze swobód unijnego rynku jest dla naszego kraju sprawą bardzo istotną. To być lub nie być dla tysięcy firm z Europy Środkowo-Wschodniej i Centralnej oraz miliona ich pracowników – mówi dr Marek Benio, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.
Tradycyjnie pierwszy dzień Kongresu będzie miał charakter polityczny, drugi natomiast będzie dedykowany biznesowi.
Dzień pierwszy – polityczny. Sesja plenarna
Pierwszy dzień Kongresu jest okazją do pogłębienia wiedzy na temat kierunku prac nad nowelizacją prawa regulującego zasady wysyłania pracowników za granicę, prowadzanych w poszczególnych krajach dyskusjach o ochronie lokalnych rynków pracy, „dumpingu socjalnym” i rzekomo nieuczciwej konkurencji ze strony wschodnioeuropejskich pracowników. Wystąpią czołowi politycy i urzędnicy. W programie będzie miejsce dla przedstawicieli pracodawców i pracowników oraz prawników specjalizujących się w tematyce świadczenia usług w Unii Europejskiej.
Jak co roku, organizatorzy Kongresu zaprosili m.in.
Marianne Thyssen, europejską komisarz odpowiedzialną za projekt zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych oraz rozporządzeń, w oparciu o które ZUS poświadcza druki A1.
Dzień drugi – biznesowy. Praktyczne warsztaty
Drugi dzień dedykowany jest przede wszystkim pracodawcom wysyłającym swoich pracowników za granicę. Program obejmuje cykl praktycznych warsztatów, które prowadzą prawnicy z praktyką w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych w Polsce oraz państwach do których polscy pracodawcy najczęściej delegują pracowników (Niemcy, Francja, Belgia). Co roku zainteresowaniem cieszy się warsztat, który prowadzi
Anna Siwiecka, naczelnik w Centrali ZUS. W jej kompetencjach leżą wszystkie procedury i zasady wydawania formularzy A1 przez oddziały ZUS w całej Polsce.
- Jakie zmiany w prawie europejskim dotkną przedsiębiorstwa działające na wspólnym rynku?
- Z jakimi nowymi barierami będą się musiały zmierzyć polskie firmy?
- Jakich formalności trzeba dopełnić wysyłając pracownika za granicę, by uniknąć kar?
- Czy delegacja to też delegowanie?
Na te pytania odpowiedzą eksperci w drugim dniu piątego już
Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy.
- W rozumieniu Komisji Europejskiej każdy pracownik wyjeżdżający za granicę nawet na jeden dzień jest pracownikiem delegowanym. Za niedopełnienie formalności grożą wysokie kary, które państwa przyjmujące coraz chętniej egzekwują. Kongres może być źródłem wiedzy dla firm, które chcą odnaleźć się w gąszczu zmieniających się w niespotykanym dotąd tempie europejskich przepisów – mówi Stefan Schwarz, prezes Inicjatywy Mobilności Pracy, która jest organizatorem wydarzenia.
O Inicjatywie Mobilności Pracy
Inicjatywa Mobilności Pracy to największy w Europie think tank zajmujący się tematyką delegowania pracowników. Łączymy środowiska przedsiębiorców, naukowców, prawników i urzędników, tworząc jedyne w Polsce i największe w Europie eksperckie forum wiedzy o delegowaniu pracowników. Podejmujemy działania w celu poprawy obowiązującego prawa i jego prawidłowej interpretacji oraz powstrzymania przypadków dyskryminacji polskich pracodawców i delegowanych przez nich pracowników. Naszym Członkom zapewniamy dostęp do bieżących informacji i wiedzy eksperckiej. więcej >>>