Tematyka:
Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy u pracodawcy, także należącego do tej większości, która przestrzega prawa, to zawsze stres. W najlepszym przypadku kłopot organizacyjny, uciążliwość rodząca poczucie irytacji z powodu niepotrzebnego zawracania głowy. Czy rzeczywiście? Celem 101 Pracownia z cyklu Posting Lab jest pokazanie korzyści jakie mogą przynieść pracodawcy i tak przecież konieczne kontrole.
Od minimalizacji ryzyka ponoszenia kar finansowych, czy nagłych kontroli w wyniku skargi na pracodawcę, przez poprawę wizerunku na trudnym dla pracodawcy rynku pracownika, stałą poprawę pewności prawnej w sytuacjach transgranicznych, aż po korzyści wynikające ze stopniowego eliminowania z rynku nieuczciwej konkurencji, która prawo narusza. Jeśli myślą Państwo, że to idylliczny obraz, zapraszamy do Wrocławia.
W programie:
– Kompetencje instytucji kontrolnych państwa wysyłającego i przyjmującego.
– Przedmiot kontroli. Granice kontroli.
– Przebieg kontroli. Jak się przygotować do kontroli? Jakie prawa ma podmiot kontrolowany? O czym musi być informowany, a o czym musi wiedzieć sam?
– Zakończenie kontroli i co dalej?
– Jak się zachować? (- wiadomo, że współpracować, ale co to znaczy?)
– Kontrole łączone z ZUS i KAS ale także kontrole wspólne z instytucjami właściwymi innych państw członkowskich (z ELA lub bez).
– Aspekty prawnoporównawcze – jak uczynić zadość zasadzie korzystniejszości przy jednoczesnym równym traktowaniu obywateli wobec prawa. Kto ocenia co jest korzystne dla pracownika? – zdradzę, że nie jest to pracownik.
Część II (najbardziej emocjonująca!)
Pani Inspektor, pytam dla kolegi…
Uczestników Pracowni (przedsiębiorców i specjalistów delegujących pracowników) prosimy o przygotowanie zanonimizowanych przykładów i doświadczeń z kontroli (tym razem nie omawiamy kontroli ZUS i KAS, z wyjątkiem kontroli łączonych). Powiemy co poszło nie tak i jak można było zminimalizować niedogodności kontroli.
Dla kogo?
Zapraszamy pracodawców i specjalistów ds. kadr i płac w firmach delegujących pracowników. Zapraszamy związkowców i inne organizacje reprezentujące interesy pracowników delegowanych. Zapraszamy inspektorów pracy, pracowników innych organów kontroli (ZUS, Urzędów Skarbowych). Zapraszamy badaczy i nauczycieli akademickich prowadzących badania i dydaktykę w zakresie prawa pracy, prawa UE. Pracownie Legalnego Delegowania (Posting Lab) to forum wymiany doświadczeń otwarte dla wszystkich środowisk i fachowców zajmujących się w swojej pracy zawodowej lub działalności społecznej delegowaniem pracowników w ramach swobody świadczenia umów. Zapraszamy studentów aspirujących do tych profesji.
Zadaj pytanie
Warsztaty Posting Labs są interaktywne. Ich celem jest wymiana doświadczeń praktycznych i dzielenie się wiedzą. Na pytania zadane z wyprzedzeniem na kontakt@labourinstitute.eu prowadzący odpowiedzą w pierwszej kolejności.
Pozostałe informacje
101. Posting Lab odbędzie się w środę 20 listopada w godzinach 12:00-15:00. Możliwy udział stacjonarny we Wrocławiu jaki i online jak zawsze na platformie zoom. Na zgłoszenia stacjonarne czekamy do 15 listopada, a na zgłoszenia online do 19 listopada. Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie płatności.