Tematyka
Ta pracownia wykracza poza warunki wydawania i wycofywania poświadczeń A1. Celem warsztatów jest przedstawienie zasad koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i ich przełożenia na praktykę – również w zakresie nabywania prawa do świadczeń z tytułu zdarzeń, do których doszło za granicą. Nie tylko zatem ustalenie ustawodawstwa, objęcie ubezpieczeniem społecznym, wnioski o A1, obliczanie i odprowadzanie składek, ale także skutki wypadku przy pracy, czy choroby. W obu częściach Pracowni przedstawione zostaną konkretne przypadki zastosowania tych zasad wynikające ze współpracy między instytucjami zabezpieczenia społecznego.
Program
Część pierwsza
10:00 – 11:25
Marek Benio – Ubezpieczenia społeczne bez granic dzięki koordynacji
Zasady koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Praktyczne skutki zasady jednego ustawodawstwa. Zasady ustalania ustawodawstwa mającego zastosowanie w sytuacjach transgranicznych. Ubezpieczeni delegowani i ubezpieczeni wykonujący pracę w dwóch lub więcej państw członkowskich.
Część druga
11:40 – 13:00
Agnieszka Zatorowska – Wydział Świadczeń Emerytalno-Rentowych, ZUS Oddział Kraków
– Współpraca ZUS z holenderskimi instytucjami ubezpieczeniowymi
Zasady współpracy między instytucjami właściwymi państw członkowskich,
Współpraca ZUS z holenderskimi instytucjami ubezpieczeniowymi – analiza przypadków
13:00 – 14:00
Dyskusja
Dla kogo?
Pracownia adresowana jest do praktyków delegowania pracowników, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę poza ustalanie ustawodawstwa i wydawanie A-jedynek i rozumieć wpływ koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego także na prawo do świadczeń. Zapraszamy przedsiębiorców, pracowników ZUS, prawników, doradców i księgowych, którzy w codziennej pracy zawodowej stosują przepisy unijne o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Zapraszamy także badaczy i wykładowców akademickich zajmujących się zabezpieczeniem społecznym w sytuacjach transgranicznych.
Zadaj pytanie
Warsztaty Posting Labs są interaktywne. Ich celem jest wymiana doświadczeń praktycznych i dzielenie się wiedzą. Na pytania zadane z wyprzedzeniem na kontakt@labourinstitute.eu prowadzący odpowiedzą w pierwszej kolejności.
Pozostałe informacje
97. Posting Lab odbędzie się w piątek 14 czerwca w godzinach 10:00-14:00. Udział tylko online jak zawsze na platformie zoom. Na zgłoszenia czekamy do 13 czerwca. Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie płatności.