Termin: 26 lipca, 2019, godz. 11:30
Czas trwania: 4,5h
Miejsce: Kraków
Prowadzący: dr Marcin Kiełbasa dr Marek Benio
Koszt:
Rejestracja zakończona
Termin: 26 lipca, 2019, godz. 11:30
Czas trwania: 4,5h
Miejsce: Kraków
Prowadzący: dr Marcin Kiełbasa dr Marek Benio
Koszt:
Doktor nauk prawnych (specjalność: prawo europejskie) Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacz języka angielskiego (m.in. polskiego Kodeksu cywilnego na j. angielski) i włoskiego. Wykładowca na studiach z zakresu angielskich tłumaczeń prawniczych Katedry UNESCO UJ. Absolwent aplikacji radcowskiej w OIRP Kraków oraz Szkoły Prawa Amerykańskiego UJ i The Catholic University of America Columbus School of Law. Specjalizuje się w prawie gospodarczym Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem prawa rynku wewnętrznego UE, delegowania pracowników oraz w zagadnieniach transgranicznych w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.
Prawnik, ekonomista, popularyzator nauki, komentator prawa, lobbysta i społecznik. Członek honorowy Małopolskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Ubezpieczenia Społecznego, współzałożyciel i wiceprezes zarządu IMP (teraz ELMI), fundator i członek Rady Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, współorganizator Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy. Twórca Pracowni Legalnego Delegowania – mechanizmu transferu wiedzy między środowiskiem nauki, biznesu i administracji. Uczestnik konsultacji społecznych i autor kluczowych opinii prawnych na temat zapisów dyrektywy wdrożeniowej, rewizji dyrektywy podstawowej oraz rozporządzeń o koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego. Adiunkt w Katedrze Prawa Pracy na Uniwersytecie Gdańskim. Nauczyciel akademicki. Wykłada prawo pracy i ubezpieczenia społeczne na Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, AGH, SWPS. Promotor ponad 300 prac magisterskich i dyplomowych. Dwukrotny laureat studenckiej nagrody „Mentora” w kategorii Innowator. Uczestnik i kierownik wielu międzynarodowych programów badawczych. Autor licznych publikacji.
Zapraszamy na Pracownię, na której uporządkujemy Państwa i naszą wiedzę o delegowaniu pracowników wg następującej matrycy:
Prawo polskie – prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Prawo państwa przyjmującego – prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Prawo unijne – prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Na podstawie powtarzających się sygnałów i 39 dotychczas zorganizowanych Pracowni, odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.
1. Kiedy zmienia się ustawodawstwo w zakresie ubezpieczeń społecznych, a kiedy warunki zatrudnienia? Co można zrobić, by do tej zmiany nie doszło?
2. Czy zawsze potrzebna jest A1? Jak o nią wnioskować, jak skrócić jej okres, jak wnioskować o nową?
3. Czym się różni delegowanie pracownika od pracy w dwóch krajach?
4. Czym się różni pracownik delegowany w rozumieniu prawa ubezpieczeń społecznych i dyrektywy o pracownikach delegowanych?
5. Czy do zleceniobiorcy (który nie jest pracownikiem) stosujemy dyrektywę o pracownikach delegowanych? – A do samozatrudnionego?
6. Które prawo jest korzystniejsze dla pracownika i kto o tym decyduje? I dlaczego nie może to być pracownik?
7. Jakie będą skutki zastąpienia pracownika delegowanego przez innego pracownika delegowanego na gruncie prawa pracy, a jakie na gruncie ubezpieczeń społecznych?
8. Jak mimo braku obrotów krajowych nie zmieniać systemu ubezpieczeń społecznych?
9. Jak mimo pracy marginalnej nie zmieniać systemu ubezpieczeń społecznych?
10. Jakie są warunki zawarcia porozumienia wyjątkowego w sprawie ustawodawstwa właściwego?
Na te i inne pytania porządkujące wiedzę odpowiedzą nasi eksperci: dr Marek Benio i dr Marcin Kiełbasa.
Pracownię dedykujemy w szczególności osobom z mniejszym doświadczeniem w delegowaniu pracowników.
Opłata za udział w Pracowni wynosi:
• dla Członków IMP: 300 zł netto/os.
• dla osób spoza IMP: 750 zł netto/os.
• dla pracowników naukowych zainteresowanych tematyką delegowania pracowników oraz pracowników administracji publicznej: udział bezpłatny