27 marca, 2020

Apel IMP do Komisji Europejskiej

Apel IMP w związku z negatywnymi skutkami pandemii

Inicjatywa Mobilności Pracy wystąpiła z apelem do Komisji Europejskiej o podjęcie działań w związku z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19 dla firm świadczących usługi w krajach UE i dla pracowników delegowanych. List zaadresowaliśmy do Komisarza ds. Pracy i Polityki Społecznej Nicolasa Schmita, do Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego Thierry Breton oraz do Komisarza odpowiedzialnego za Gospodarkę, która działa na rzecz ludzi Valdisa Dombrovskisa. W imieniu Członków IMP zwracamy uwagę na trudną sytuację, w jakiej znalazły się firmy delegujące pracowników. Wyrażamy zadowolenie z działań podjętych do tej pory przez Komisję Europejską. Jednocześnie wskazujemy na brak ich wdrożenia w skoordynowany sposób przez kraje UE.

Postulaty IMP

W imieniu Inicjatywy Mobilności Pracy zgłosiliśmy do Komisji Europejskiej dwa podstawowe postulaty:
  1. Po pierwsze, Komisja przedstawiła wytyczne dotyczące zarządzania granicami, ale niestety nie są one wdrażane przez kraje UE. W konsekwencji firmy delegujące pracowników borykają się z ogromnymi obciążeniami administracyjnymi i niepewnością, co do tego jakie wymogi gdzie obowiązują. IMP wnioskuje o stworzenie publicznie dostępnej bazy danych z informacją o regulacjach obowiązujących w krajach UE. Taka platforma powstała już dla sektora transportu.
  2. Po drugie, ograniczenia w przemieszczaniu się w związku z epidemią wpłyną negatywnie na pewność prawa zabezpieczeń społecznych pracowników delegowanych i pracowników mobilnych. W czasie epidemii należałoby unikać niepotrzebnych podróży pracowników delegowanych, zwłaszcza tych, które wymuszają zasady wynikające z A-jedynek. Aby uniknąć chaosu i niepotrzebnej zmiany prawodawstwa właściwego postulujemy, aby „zamrozić” ustawodawstwo właściwe na cały okres pandemii, tak, aby pracownik delegowany lub mobilny podlegał pod prawodawstwo kraju, pod które podlegał w dniu 1 marca. To zniesie konieczność przedłużania czy skracania A-jedynek. Nikomu nie upłynie 24-miesięczny okres delegowania, nie będzie obowiązywał reset, ani nie trzeba będzie obawiać się pracy marginalnej, czy spadku obrotów krajowych. Takie zmiany są już wprowadzane przez niektóre kraje UE. IMP wnioskuje, aby było to rozwiązanie systemowe.
Pełną treść apelu można znaleźć poniżej.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ