26 stycznia, 2021

Bruksela zainteresowana sektorem opieki domowej

Bruksela zainteresowana sektorem opieki domowej

Komisarz ds. Pracy i Praw Socjalnych, Nicolas Schmit, podczas dyskusji z Europarlamentarzystami, zwrócił uwagę na konieczność uregulowania kwestii związanych z funkcjonowaniem sektora opieki w Unii Europejskiej. Według Komisarza trzy czwarte opiekunów to kobiety, a ich praca zasługuje na odpowiednie uznanie, także finansowe. Komisarz Schmit wziął udział w debacie dotyczącej kryzysu społecznego i zatrudnienia podczas pandemii Covid-19. Odbyła się ona podczas styczniowej Sesji Plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Debata na temat sektora opieki

Zapowiedź Komisji Europejskiej wpisuje się w szerszą debatę na temat sektora opieki, jaka od kilku miesięcy toczy się w Parlamencie Europejskim. Europosłowie w przyjętych opiniach i sprawozdaniach kilkakrotnie wzywali Komisję Europejską do opracowania europejskiej strategii na rzecz sektora opieki czy wręcz dyrektywy ramowej w tym zakresie.
„Zainteresowanie instytucji UE sektorem opieki rośnie między innymi ze względu na pandemię Covid-19 oraz niedobory opiekunów i personelu medycznego. Według Europosłów usługi opieki domowej muszą być bardziej dostępne i przystępne cenowo dla seniorów, a warunki zatrudnienia opiekunów powinny być lepsze. Posłom przede wszystkim zależy jednak na podniesieniu wynagrodzeń. Niestety, w dyskusji pomijany jest podstawowy problem, że 90% opiekunów domowych pracuje na czarno”
– wskazuje Margareta Przybyła, Przedstawiciel Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy w Brukseli.
„Cieszy nas zainteresowanie europosłów problematyką opieki domowej dla seniorów. Postulat obniżenia kosztów opieki domowej przy jednoczesnym wzroście wynagrodzeń opiekunów jest bardzo słuszny. Pozostanie jednak pustym politycznym frazesem tak długo, jak nie zostanie uzupełniony o wyjaśnienie jak to w praktyce zrobić”
– dodaje Stefan Schwarz, prezes ELMI. Zainteresowanie Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej opieką wskazuje, że w przyszłości możemy spodziewać się próby uregulowania sektora na poziomie europejskim.

O ELMI

Europejski Instytut Mobilności Pracy to największy w Europie think tank zajmujący się tematyką delegowania pracowników. Łączymy środowiska przedsiębiorców, naukowców, prawników i urzędników, tworząc jedyne w Polsce i największe w Europie eksperckie forum wiedzy o delegowaniu pracowników. Podejmujemy działania w celu poprawy obowiązującego prawa i jego prawidłowej interpretacji oraz powstrzymania przypadków dyskryminacji polskich pracodawców i delegowanych przez nich pracowników. Naszym Członkom zapewniamy dostęp do bieżących informacji i wiedzy eksperckiej. Więcej informacji na temat członkostwa. Zdjęcie: © European Union 2021 - Source : EP (Eric Vidal)

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ