19 marca, 2015

Coraz więcej pracowników delegowanych na podstawie formularza A1 ZUS

Inicjatywa Mobilności Pracy jako pierwsza dotarła do danych na temat liczby pracowników, którzy w 2014 roku zostali delegowani przez polskie firmy do pracy na terenie innych państw członkowskich. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba ta wzrosła o ok. 160 tysięcy.   Informację dotyczącą liczby oddelegowań osób zatrudnionych w polskich firmach do pracy w innych krajach wskazują dane na temat ilości poświadczonych przez ZUS formularzy A1. W 2014 roku liczba ta wyniosła 428 368, a rok wcześniej 385 328. Analizując dane, należy pamiętać, że jedna osoba może być kilkukrotnie wysyłana do pracy w innym państwie.
– Mamy do czynienia ze zjawiskiem cywilizowania się delegowania, co oznacza, że zwiększa się świadomość prawna naszych przedsiębiorców, którzy chcą być pewni, że prawidłowo stosują przepisy dotyczące delegowania – tłumaczy na łamach dzisiejszego „Dziennika Gazety Prawnej” dr Marek Benio, Wiceprezes Inicjatywy.
[cały artykuł red. Karoliny Topolskiej, „Coraz więcej firm wysyła podwładnych za granicę” przeczytać można tutaj] Na podstawie uzyskanych przez Inicjatywę informacji przygotowaliśmy podsumowanie na temat oddelegowań w minionym roku oraz w poprzednich, uwzględniając przy tym również liczbę wydanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzji odmawiających potwierdzenia zaświadczeń ZUS A1 i E101 dla delegowanych pracowników. Analizę Inicjatywy Mobilności Pracy pobrać można tutaj AZ  

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ