21 listopada, 2018

Delegowanie pracowników do Niemiec w branży budowlanej – relacja z PLD

Za nami kolejna otwarta Pracownia Legalnego Delegowania.

Tym razem tematem, na którym się skupiliśmy, było delegowanie pracowników do Niemiec w branży budowlanej. Była to pierwsza z zaplanowanych przez nas Pracowni poświęconych delegowaniu do jednego konkretnego państwa członkowskiego. W styczniu 2019 odbędzie się PLD poświęcona delegowaniu pracowników do Francji. Pracownię poprowadzili eksperci z Kancelarii KOZLOWSKI - Piotr Kozłowski i Tomasz Wojtkowiak. Wśród uczestników znaleźli się nie tylko przedstawiciele firm z branży budowlanej - zarówno dużych koncernów jak i małych, rodzinnych biznesów - ale też osoby rozważające rozpoczęcie działalności w tej branży lub na rynku niemieckim. Obecni byli także przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warsztaty rozpoczęły się od omówienia zagadnienia granicy pomiędzy budową a montażem. Następnie przeszliśmy do tematu działalności polskich firm jednoosobowych jako podwykonawców na terenie Niemiec i tego, czy stanowią one alternatywę dla stosunku pracy. Omówiliśmy kwestie obowiązków pracodawcy w związku z delegowaniem pracowników do Niemiec (zwłaszcza zgłoszenia do Zollamtu i ewentualnej kontroli). W dalszej części Pracowni przeszliśmy do tematów płacy minimalnej w Niemczech i jej elementów składowych oraz postępowania urlopowego SOKA-BAU. Nie zabrakło też kwestii podatkowych. Na koniec omówiliśmy możliwości zatrudnienia w niemieckiej firmie i utworzenia GmbH i porównaliśmy koszty takich rozwiązań.

Pracownia Legalnego Delegowania

Pracownia Legalnego Delegowania to cykl warsztatów eksperckich.  W ich trakcie omawiane są praktyczne problemy związane z delegowaniem pracowników w ramach świadczenia usług. Wnioski każdego z warsztatów przekuwane są w dobre praktyki, praktyczne wskazówki i rekomendacje dla przedsiębiorców. Do tej pory w Pracowniach mogli uczestniczyć wyłącznie Członkowie Inicjatywy Mobilności Pracy i zaproszeni przez nich Goście. Wyjątkiem były Pracownie otwarte, przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych. Od 2019 roku chcemy jednak umożliwić uczestnictwo w Pracowniach wszystkim chętnym, przy zachowaniu pierwszeństwa i preferencyjnych warunków dla Członków IMP.

O Inicjatywie Mobilności Pracy

Inicjatywa Mobilności Pracy to największy w Europie think tank zajmujący się tematyką delegowania pracowników. Łączymy środowiska przedsiębiorców, naukowców, prawników i urzędników, tworząc jedyne w Polsce i największe w Europie eksperckie forum wiedzy o delegowaniu pracowników. Podejmujemy działania w celu poprawy obowiązującego prawa i jego prawidłowej interpretacji oraz powstrzymania przypadków dyskryminacji polskich pracodawców i delegowanych przez nich pracowników. Naszym Członkom zapewniamy dostęp do bieżących informacji i wiedzy eksperckiej. więcej >>>

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ