07 lipca, 2023

Dr M. Kiełbasa na Konferencji IMISCOE o nierównym traktowaniu obywateli państw trzecich delegowanych do Niemiec

W dniach 3-6 lipca 2023 r. odbyła się 20. doroczna konferencja IMISCOE współorganizowana m.in. przez Centrum Badań nad Migracjami (CMR) UW oraz Centre of Excellence in Social Sciences

Dr Marcin Kiełbasa wziął udział w panelu zatytułowanym pt. ‘Posting of workers in the EU and inequalities’ w ramach jednej z największych międzynarodowych konferencji prawa pracy i zagadnień imigracyjnych – ‘20th IMISCOE MIGRATION AND INEQUALITIES. In search of answers and solutions’. W panelu, moderowanym przez znanego badacza delegowania pracowników w UE, Frederica De Wispelaere z HIVA-KU Leuven, wzięli również udział inni doświadczeni eksperci w tym zakresie – dr Marco Rocca (CNRS – Uniwersytet w Strasbourgu), Sonila Danaj (European Centre for Social Welfare Policy and Research, Wiedeń) oraz Lynn De Smedt (HIVA-KU Leuven).

Dr M. Kiełbasa czasie tego panelu zaprezentował wystąpienie zatytułowane ‘Access to the German labour market of posted third-country nationals: unequal treatment as a result of ‘the Vander Elst visa’. W prezentacji, dotyczącej tego jednego z kluczowych zagadnień mobilności pracy w Unii Europejskiej, omówił on niemieckie ramy prawne dla tzw. wizy wg Vander Elst oraz to, jak te przepisy są stosowane w krajowej praktyce sądowej. Nie zabrakło również oceny tych regulacji i praktyki ich stosowania z punktu widzenia prawa UE i orzecznictwa TSUE, jak również najnowszych przykładów spraw przed Trybunałem Sprawiedliwości. Orzecznictwo Trybunału, w tym najnowsze sprawy, dają nadzieję na zmiany w tym istotnym obszarze.

Organizowana w dniach 3-6 lipca 2023 r. 20. doroczna konferencja IMISCOE współorganizowana m.in. przez Centrum Badań nad Migracjami (CMR) UW oraz Centre of Excellence in Social Sciences, która odbyła się w tym roku w Warszawie, to jedna z największych konferencji dotyczących prawa pracy i zagadnień imigracyjnych w skali UE. IMISCOE to z kolei największa międzynarodowa sieć ekspertów prawa pracy i imigracji. W tegorocznej edycji, w kilkudziesięciu panelach, udział wzięło ponad 1000 specjalistów z całego świata.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ