Pracownicze Plany Kapitałowe będą tematem ostatniej w tym roku Pracowni Legalnego Delegowania.
13 grudnia 2019 w Krakowie odbędzie się XLIV Pracownia Legalnego Delegowania. Tym razem warsztaty będą poświęcone tematyce Pracowniczych Planów Kapitałowych w kontekście delegowania pracowników. Praktyczną wiedzę w tym zakresie przekaże uczestnikom współtwórca PPK i najwybitniejszy znawca tej tematyki, dr Marcin Wojewódka. Partnerem XLIV PLD jest
Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
Program XLIV Pracowni Legalnego Delegowania
- Pracownicze formy oszczędzania na emeryturę w Polsce
- PPK - główne założenia
- ogólne zasady PPK
- umowy zawierane w ramach PPK
- zasilenia w ramach PPK
- polityka inwestycyjna w ramach PPK
- wycofanie środków z PPK
- PPK - z punktu widzenia pracodawcy
- procedura tworzenia PPK, terminy
- wybór usługodawcy PPK, doświadczenia praktyczne
- obowiązki informacyjne i administracyjne, praktyka
- PPK a PPE oraz inne formy dodatkowego oszczędzania
- podatki i zwolnienia podatkowe
- specyfika pracowników delegowanych
- PPK - seria pytań i odpowiedzi
- rozwiązanie przypadków przesłanych przez uczestników Pracowni
- pytania i odpowiedzi
Pytania zadane przed Pracownią
Wciąż można przesyłać do nas (na adres
kontakt@inicjatywa.eu) pytania, na które Prowadzący udzieli odpowiedzi podczas PLD. Do tej pory spłynęły poniższe pytania:
- Komu i kiedy najpóźniej pracodawca musi zaoferować PPK? Czy zleceniobiorcom także? A kontrahentom prowadzącym jednoosobową działalność?
- Czy wpłaty pracodawcy do PPK odliczamy od podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne?
- Czy wpłaty na PPK stanowią element wynagrodzenia w rozumieniu dyrektywy o pracownikach delegowanych? Czy wliczyć czy odliczyć je od minimalnej stawki płac państwa przyjmującego?
- Jak wybrać dostawcę usług inwestycyjnych (podmiot zarządzający)? Jakie będą opłaty / koszty PPK?
- Czy uczestnik PPK może samodzielnie przenieść się do innej instytucji finansowej, niż instytucja wybrana przez jego pracodawcę?
- Czy zatrudnienie u kilku pracodawców jednocześnie oznacza, że dany pracownik będzie należał do PPK u każdego z nich (i to nawet jeśli PPK będzie prowadzona dla wszystkich pracodawców przez jedną instytucję finansową)?
- Czy w przypadku powyżej – wpłata powitalna i dopłata roczna należy się tyle razy, w ilu firmach dana osoba pracuje?
- Czy osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia będą objęte PPK? A zatrudnieni na podstawie umów o dzieło?
- Jak wygląda proces zgłoszenia nowego pracownika, który miał już PPK u innego pracodawcy?
- Czy w przypadku pracowników delegowanych do pracy za granicę, dla których PIT od pierwszego dnia pracy odprowadzany jest na terenie państwa przyjmującego (w danym przypadku – w Holandii / w Niemczech), część składki na PPK opłaconą przez pracodawcę należy doliczyć do dochodu z pracy i opodatkować za granicą, czy też ma być on opodatkowany w Polsce, pomimo że w Polsce pracownik nie osiąga innych przychodów ze stosunku pracy?
- Czy w okresach, w których dany pracownik przebywał w 2019 r. w zagranicznych podróżach służbowych (nie ubiegano się o poświadczenie dlań dokumentu A1) może on uczestniczyć w PPK? A gdyby chodziło o zleceniobiorcę „w delegacji” (podróż zleceniodawcy, którego umowa przewiduje zwrot świadczeń z tytułu podróży do wysokości wynikającej z przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2013 r.) w tych okresach?
- Czy płatnik będzie zobowiązany do poboru zaliczek na PIT od dochodu (przychodu) pracowników oddelegowanych, wynikającego z otrzymanych wpłat dokonywanych przez podmiot zatrudniający w ramach PPK oraz odprowadzenia ich w Polsce, czy też podlegają one opodatkowaniu w Państwie oddelegowania, w którym Spółka ma zarejestrowany zakład podatkowy zgodnie z tamtejszymi przepisami?
O Prowadzącym
Dr Marcin Wojewódka jest wiceprezesem Zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o. Jest radcą prawnym, założycielem
Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. W latach 2016-2017 był Członkiem Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nadzorującym Pion Administracji i Zamówień Publicznych. W grudniu 2011 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych (praca doktorska pt. "Pracownicze programy emerytalne jako forma dodatkowego zabezpieczenia na starość w Polsce. Ocena funkcjonowania"). Posiada 20-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie prawa pracy i świadczeń pracowniczych. Doradzał kilkudziesięciu pracodawcom w Polsce w zakresie prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych.
Informacje praktyczne
Pracownia "Pracownicze Plany Kapitałowe a delegowanie pracowników" odbędzie się w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego w Krakowie, w Hotelu Andel's Vienna House przy ul. Pawiej 3 w piątek 13 grudnia w godzinach 11:30-15:30. Opłata za udział w Pracowni wynosi:
- dla Członków IMP i ich współpracowników: 300 zł netto/os.
- dla osób spoza IMP: 750 zł netto/os.
- bezpłatny udział dla pracowników naukowych zainteresowanych tematyką delegowania pracowników oraz dla pracowników administracji publicznej.
Na zgłoszenia czekamy do piątku 6 grudnia. Można je przesyłać na adres
kontakt@inicjatywa.eu lub przez formularz dostępny
tutaj. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy!
Kontakt i pytania ws. PLD: Joanna Jankowska,
joanna.jankowska@inicjatywa.eu, tel. 668 681 945.
JJ