Europejski Kongres Mobilności Pracy już za:

  • dni
  • godzin
  • minut
  • sekund


Europejski Kongres Mobilności Pracy

ENGLISH VERSION

O Kongresie

Serdecznie zapraszamy na VIII edycję Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy (European Labour Mobility Congress), który odbędzie się w dniach 17-18 lutego 2025 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Wydarzenie to od lat przyciąga publiczność z Polski i Europy, skupiającą się na zagadnieniach związanych z jednolitym rynkiem, mobilnością pracowników oraz swobodą świadczenia usług.

Pierwszy dzień Kongresu, noszący nazwę SIMFO@ELMC (Single Market Forum w ramach European Labour Mobility Congress), będzie jednocześnie wydarzeniem w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczących kluczowych kwestii związanych z jednolitym rynkiem, takich jak rozszerzenie Unii Europejskiej o nowe kraje członkowskie, umowy o wolnym handlu oraz wyzwania związane z delegowaniem pracowników w kontekście swobody świadczenia usług.

Jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas Kongresu będzie delegowanie pracowników, które od lat budzi wiele kontrowersji na poziomie Unii Europejskiej. Chociaż w teorii delegowanie pracowników przynosi korzyści wszystkim zainteresowanym stronom – pracownicy mogą zarabiać więcej niż w kraju macierzystym, ich prawa są chronione na zasadzie korzystności, a pracodawcy zyskują dostęp do szerokiego rynku UE bez konieczności zakładania oddziałów w każdym państwie członkowskim – to w praktyce napotyka na liczne trudności. Oskarżenia o dumping socjalny, nieuczciwe praktyki biznesowe oraz trudności w egzekwowaniu przepisów sprawiają, że delegowanie pracowników stało się jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w debatach politycznych na szczeblu UE w ostatniej dekadzie.

Dlatego też pierwszy dzień Kongresu będzie okazją do pogłębionej dyskusji na temat jednolitego rynku Unii Europejskiej, a także różnicy między ochroną socjalną a protekcjonizmem oraz wpływu zasad „równej płacy za równą pracę” na nierówności płacowe w Unii Europejskiej. Eksperci będą debatować, czy trudności w egzekwowaniu przepisów uzasadniają potrzebę ich zmiany i jak znaleźć równowagę między swobodą świadczenia usług a ochroną pracowników.

Drugi dzień Kongresu poświęcony będzie praktycznym rozwiązaniom problemów związanych z mobilnością pracowników i funkcjonowaniem jednolitego rynku. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których eksperci przekażą cenne wskazówki i strategie dotyczące zarządzania procesami delegowania pracowników oraz zapewnienia zgodności z przepisami.

Już dziś zarezerwujcie sobie czas i miejsce na jedynym takim wydarzeniu w Europie. Więcej informacji na temat szczegółowego programu, rejestracji i prelegentów już wkrótce.

***

Polska Prezydencja w UE

SIMFO@ELMC – Oficjalne Wydarzenie Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

Polska prezydencja w Radzie UE w 2025 roku to kluczowy moment dla naszego kraju, z kolei Europejski Kongres Mobilności Pracy połączony z Forum Jednolitego Rynku (Single Market Forum- SIMFO) organizowanym wspólnie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Komisją Europejską jest jednym z najważniejszych wydarzeń tej prezydencji.

Priorytety Polskiej Prezydencji a Tematyka Kongresu

Tematyka Kongresu silnie nawiązuje do jednego z głównych priorytetów Polskiej Prezydencji, którym jest

  • Zapewnienie bezpieczeństwa i swobody działalności gospodarczej

Priorytet ten idealnie wpisuje się w motto polskiej prezydencji, które brzmi:

Bezpieczeństwo, Europo!

Do pozostałych filarów bezpieczeństwa prezydencji polskiej należą następujące kwestie:

  1. Zdolność do obrony
  2. Ochrona ludzi i granic
  3. Odporność na obcą ingerencję i dezinformację
  4. Transformacja energetyczna
  5. Konkurencyjne i odporne rolnictwo
  6. Bezpieczeństwo zdrowotne

Rola Prezydencji w Radzie UE

Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest rotacyjnie przez każde państwo członkowskie przez 6 miesięcy. Przedstawiciele państwa przewodniczącego, zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim, odpowiadają za ustalanie porządku obrad i prowadzenie negocjacji między państwami członkowskimi.

Od 1 stycznia 2025 roku Polska przejmuje stery Rady UE od Węgier, by następnie 30 czerwca 2025 roku przekazać je Danii. Zgodnie z zasadami Traktatu Lizbońskiego, trzy kolejne państwa opracowują wspólnie z Komisją Europejską plan działania na 18 miesięcy, z czego każde państwo szczegółowo planuje swoje działania na własny, sześciomiesięczny okres prezydencji. Dzięki temu procesowi przekazywanie prezydencji odbywa się płynnie, bez nagłych zwrotów politycznych.

Nasza Duma i Zaangażowanie

Jesteśmy dumni z możliwości organizowania oficjalnego wydarzenia polskiej prezydencji w Radzie UE i z niecierpliwością oczekujemy na rosnące znaczenie swobody świadczenia usług w realizacji priorytetów prezydencji. Europejski Kongres Mobilności Pracy to nie tylko okazja do dyskusji na temat kluczowych wyzwań stojących przed Europą, ale także platforma do wypracowania praktycznych rozwiązań, które przyczynią się do wzmocnienia wspólnego rynku i mobilności pracy.

Prelegentki i Prelegenci

Krzysztof Paszyk

Minister Rozwoju i Technologii

Michał Baranowski

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Prof. Maciej Szpunar

Pierwszy Rzecznik Generalny przy Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz profesor na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach

Elżbieta Bieńkowska

b. Komisarz UE ds Rynku Wewnętrznego i Usług, b. Minister Rozwoju Regionalnego, Infrastruktury i Rozwoju

Maciej Witucki

Prezydent Konfederacji Lewiatan

Prof. Catherine Barnard

Profesor Prawa Europejskiego, Zatrudnienia i Konkurencji na Uniwersytecie w Cambridge

Paulina Piskor

Prezeska Contrain Group S.A., Członkini Zarządu Agencji Pracy Tymczasowej delegującej pracowników do zagranicznych pracodawców użytkowników

Tanel Feldman

Partner założyciel stowarzyszenia Immigration Law Associates

Jo Antoons

Adwokat, Partner Zarządzający Fragomen w Brukseli, członkini Grupy Ekspertów Komisji Europejskiej ds. Migracji Gospodarczej

Zbigniew Bartuś

Dziennikarz i publicysta Forsal.pl i Dziennika Gazety Prawnej

Agnieszka Paszkowski

Ekspertka ds. delegowania, rachunkowości, podatków i ubezpieczeń społecznych dla polskich firm działających na rynku francuskim

Ewald Oberhammer

COMIC - Corporate Migration Centre

Marta Zięba-Szklarska

Ekspertka, praktyk i Interim Manager w obszarze Międzynarodowego Zatrudnienia (Cross-Border-Employment) w ramach Transgranicznego świadczenia usług i pracy zdalnej , prawa pracy, podatków, ubezpieczeń społecznych, HR, Kadr, Płac w Polsce i w projektach międzynarodowych

Frederic de Wispelaere

Instytut HIVA KU Leuven (BE)

Karolina Schiffter

Adwokat, Ekspertka Prawa Migracyjnego i Prawa Pracy

Joanna Janicka

Payroll & Labour Compliance Manager w Contrain Group S.A. Agencji Pracy Tymczasowej delegującej pracowników do zagranicznych pracodawców użytkowników

Dr Kamil Matuszczyk

Doktor nauk o polityce i administracji, Uniwersytet Warszawski

Ewelina Książkiewicz

Kierowniczka obszaru Legal & GDPR w Grupie Kapitałowej Contrain.

Joanna Stolarek

Starsza Prawniczka |Doradca podatkowy |Certyfikowany Officer Compliance

Michał Kacprzyk

Partner | Radca prawny | Doktor nauk prawnych | LL.M.

Ada Zaorska

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej

Dr Maricn Kiełbasa

Doktor nauk prawnych, radca prawny, adiunkt w Katedrze Prawa Gospodarczego Publicznego i Prawa Pracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (UEK)

Dr Karolina Ziemianin

Head of German Desk - Europejski Instytut Mobilności Pracy

Dr Marek Benio

Wiceprezes Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy, Prawnik, Doktor Nauk Ekonomicznych, Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy

Dr Julia Uznanski

Radczyni Prawna/ Certyfikowana Specjalistka ds. Prawa Pracy

Miejsce

Centrum Konferencyjne ICE Kraków – Nowoczesne Serce Historycznego Krakowa

Kraków, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Europie, to miejsce, w którym przeszłość spotyka się z przyszłością. W sercu tego dynamicznego miasta, pełnego historycznego dziedzictwa i kulturalnego bogactwa, znajduje się Centrum Konferencyjne ICE Kraków. ICE Kraków, czyli International Conferences & Entertainment, to nowoczesne centrum kongresowe zaprojektowane z myślą o organizacji prestiżowych wydarzeń na światowym poziomie.

Położone nad brzegiem Wisły, z widokiem na Wawel, ICE Kraków harmonijnie łączy nowoczesną architekturę z pięknem historycznego otoczenia. To miejsce, które doskonale oddaje charakter Krakowa – miasta kompletnego, które z jednej strony jest nowoczesnym centrum biznesu i technologii, a z drugiej strony pielęgnuje swoje bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne.

Dzięki swoim zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym, doskonałej lokalizacji oraz elastycznej przestrzeni, ICE Kraków jest idealnym miejscem do organizacji konferencji, kongresów i wydarzeń kulturalnych. To właśnie tutaj, w wyjątkowej atmosferze Krakowa, odbędzie się nasz Europejski Kongres Mobilności Pracy, stanowiący część oficjalnych wydarzeń Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Program – DZIEŃ 1 – SIMFO@EKMP

Poniższy harmonogram ma charakter orientacyjny, szczegółowe informacje będą publikowane na bieżąco

8:30 –  Rejestracja

9:15 – 9:45Otwarcie  – Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii; Stéphane Séjourné, Wiceprzewodniczący Wykonawczy Komisji Europejskiej dla Dobrobytu i Strategii Przemysłowej, właściwy dla przemysłu, jednolitego rynku i MŚP;  Stefan Schwarz, Prezes Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy

9:45 – 10:30Panel Wysokiego Szczebla o Przyszłości Jednolitego Rynku:

Mario Monti, były Komisarz do spraw rynku wewnętrznego, usług finansowych, ceł i podatków

Elżbieta Bieńkowska, była Komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP

Kerstin Jorna, Dyrektor Generalna ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Komisja Europejska

Michał Baranowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

10:30 – 11:00Prezentacja wyników konsultacji publicznych dotyczących nowej Strategii Jednolitego Rynku przez Komisję Europejską – wprowadzenie do tematu

11:00 – 11:30 Przerwa kawowa

11:30 – 12:30 – Sesja I – Jednolity rynek i swoboda świadczenia usług – co nas napędza, co nas hamuje?

Wprowadzenie:

Prof. Maciej Szpunar, Rzecznik Generalny w Trybunale Sprawiedliwości UE

Prelegentki i Prelegenci:

Jakub Boratyński, Dyrektor ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Komisja Europejska

Paulina Piskor, Contrain

Tanel Feldman, Immigration Law Associates

Marcin Nowacki, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny

Jo Antoons, Fragomen

Michał Kacprzyk, Raczkowski i Wspólnicy

13:00 – 14:00 Lunch

14:00 – 15:00Sesja II – Warsztaty równoległe:

  1. Rozszerzenie UE
  2. Swobodny przepływ towarów
  3. Zarządzanie jednolitym rynkiem
  4. Regionalne korzyści jednolitego rynku

15:00 – 15:30 Przerwa kawowa

15:30 – 16:30Sesja III – Strategia Jednolitego Rynku 2025 – ambitna czy ostrożna?

Dyskusja zostanie poprzedzona krótkimi informacjami zwrotnymi od moderatorów warsztatów

Prelegentki i Prelegenci:

Kerstin Jorna, Dyrektor Generalna ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Komisja Europejska

Michał Baranowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

Martynas Barysas, Dyrektor Departamentu Rynku Wewnętrznego, Business Europe

Maciej Witucki, Prezes Konfederacji Lewiatan

Przedstawiciel SMEunited

Przedstawiciel Eurochambres

16:30 – 17:00 Zakończenie SIMFO@ELMC

20:00 – 22.00 – Koncert i Bankiet

Program – DZIEŃ 2 – EKMP – warsztaty

Poniższy harmonogram ma charakter orientacyjny, szczegółowe informacje niebawem

9:00 – Rejestracja

9:30 – Inauguracja – duża sala połączona

9:45 – Warsztat 1 – duża sala połączona

11:00 – Warsztat 2- duża sala połączona

12:00 – 12:30 – Przerwa

Sesje warsztatowe równoległe w salach dzielonych:

12:30 – Warsztat 3,4,5

13:40 – Warsztat 6,7,8

14:40 – LUNCH

15:40 – Warsztat 9,10,11

16:50 – Warsztat 12,13,14

17:50- 18:00/15 – Zamiast podsumowania

***

20:00 – Afterparty – więcej informacji niebawem

Organizatorzy Dnia Pierwszego

Miasto gospodarz

Organizator Dnia Drugiego

Partner Główny

Partnerzy i Sponsorzy

Press room

Promocje, ceny, zniżki

DZIEŃ PIERWSZY-17.02.2025 – SIMFO@ELMC – Wstęp wolny po dokonaniu rejestracji na stronie Polskiej Prezydencji – ilość miejsc ograniczona, prosimy o niezwlekanie z rejestracją. Z przyczyn formalnych Europejski Instytut Mobilności Pracy nie prowadzi bezpośredniej rejestracji na ten dzień Kongresu.

DZIEŃ DRUGI – 18.02.2025 – Rejestracja prowadzona jest WYŁĄCZNIE przez niniejszy formularz zgłoszeniowy

20% ZNIŻKI !
Zapraszamy do skorzystania z promocji EARLYBIRD – wpisując w formularz rejestracyjny kod EARLYBIRD  otrzymujesz 20% zniżki – ilość biletów promocyjnych jest ograniczona. – aktualne do końca października.

Zapraszamy do skorzystania z promocji BLACK WEEK- wpisując w formularz rejestracyjny kod BLACK_WEEK  otrzymujesz 20% zniżki – ilość biletów promocyjnych jest ograniczona. – aktualne przez tydzień w dniach 27.11- 3.12.2024

5% ZNIŻKI PRZY JEDNORAZOWEJ REJESTRACJI TRZECH LUB WIĘKSZEJ ILOŚCI OSÓB
Wystarczy, że zarejestrujesz jednorazowo minimum trzy osoby lub więcej, a automatycznie otrzymasz dla wszystkich 5% rabatu. Wszystkie osoby możesz wpisać w ostatniej sekcji formularza rejestracyjnego.
Standardowe ceny brutto wynoszą:
1222 zł – bilet standardowy
888 zł – bilet dla członków ELMI
444 zł – pracownicy naukowi nieprowadzący działalności gospodarczej
0 zł – pracownicy administracji publicznej

-> Uprzejmie informujemy, że ceny będą rosły w miarę zbliżania się terminu wydarzenia.

Kontakt

Marcin, Ligia, Karolina, Marta, Marek

kontakt@labourinstitute.eu

tel: +48 795 586 620

Zespół Organizacyjny Konferencji

Ligia Jaszczewska

Head of Event

ligia.jaszczewska@labourinstitute.eu

tel: +48 572 774 163

Koordynacja wydarzenia

Anna Grodecka

anna.grodecka@labourinstitute.eu

tel: +48 795 586 620

Rejestracja uczestników

Dr Marek Benio

marek.benio@labourinstitute.eu

tel: +48 508 249 109

Przewodniczący Rady Programowej