04 lutego, 2017

XVII Pracownia Legalnego Delegowania za nami

3 lutego 2017 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyła się XVII Pracownia Legalnego Delegowania, którą poprowadzili dr Marek Benio oraz dr Marcin Kiełbasa.

A1 - "skrócenie" i "wycofanie" 

XVII PLD została poświęcona tematowi zawsze aktualnemu w świecie delegowania czyli A1-kom. Przyjrzeliśmy się zagadnieniom, które zwyczajowo określane są jako „skrócenie A1” i „wycofanie A1”,  jak również wiążącym się z nimi praktycznym konsekwencjom. Pierwsze ma miejsce w przypadku konieczności skrócenia okresu, na który poświadczono A1 (np. ubezpieczony wcześniej kończy pracę). Do drugiej sytuacji dochodzi przykładowo, gdy płatnik zdaje sobie sprawę, że utrzymanie wydanego już dokumentu A1 (na podstawie art. 13 rozporządzenia 883) z różnych względów nie jest możliwe, w związku z czym zamierza starać się o jego uzyskanie na podstawie art. 12. Przeanalizowaliśmy możliwe podstawy prawne takich działań oraz konsekwencje ich zastosowania w praktyce.

Delegowania problemy praktyczne

Nawiązaliśmy do ostatniej praktyki Ministerstwa Finansów. Stanowisko zmieniło z urzędu – na niekorzyść – kilkanaście interpretacji dotyczących dodatkowych świadczeń dla pracowników delegowanych. Poruszona została także tematyka niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego ryczałtów za nocleg kierowców oraz jego możliwego przełożenia na praktykę delegowania.

Brukselski (i warszawski) łącznik

Zostały przekazane informacje „z pierwszej ręki” z II Forum Współpracy ZUS (i dyskutowanych tam istotnych zagadnień z zakresu delegowania), w którym uczestniczyli dr Marek Benio i Stefan Schwarz, oraz z udziału dra Marka Benio i innych reprezentantów Inicjatywy w brukselskiej Konferencji Think Tanków, w której IMP wystąpiło ramię w ramię z renomowanymi ośrodkami takimi jak HIVA KU-Leuven, CEPS, czy Bruegel Institute. Na koniec przedyskutowaliśmy najistotniejsze przepisy zawarte w niedawnych propozycjach Komisji dotyczących nowelizacji rozporządzeń koordynacyjnych oraz zagadnień usługowych. Chcesz być z nami na następnej Pracowni? Dołącz do grona Członków IMP! Pracownia Legalnego Delegowania to cykl warsztatów tematycznych. W ich trakcie omawiane są praktyczne problemy związane z delegowaniem pracowników w ramach świadczenia usług. Efekty każdego ze spotkań przekuwane są w dobre praktyki, praktyczne wskazówki i rekomendacje. Uczestnictwo w warsztatach przewidziane jest wyłącznie dla członków IMP.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ