24 marca, 2015

Komisarz UE ds. zatrudnienia gościem specjalnym III Kongresu!

Marianne Thyssen – nowa Komisarz UE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Umiejętności i Mobilności Pracowników gościem specjalnym III Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy! To ogromny sukces organizatorów, a dla przedsiębiorców niepowtarzalna okazja do spotkania się z osobą, w której kompetencjach będą leżały wszelkie decyzje Komisji Europejskiej dotyczące delegowania pracowników do 2018 roku. Marianne Thyssen karierę w unijnych organach rozpoczęła w 1991 r. jako europoseł. Funkcję tę pełniła przez pięć kolejnych kadencji Parlamentu Europejskiego. W latach 2008 – 2010 piastowała stanowisko przewodniczącej partii Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie. Swoją obecną funkcję w Komisji Europejskiej, komisarza UE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Umiejętności i Mobilności Pracowników, sprawuje od listopada 2014 roku. Komisarz w swoim wystąpieniu w pierwszym dniu III EKMP przedstawi kierunki polityki UE w obszarach, które mają kluczowe znaczenie dla polskich firm usługowych z branży transportowej, budowlanej, opiekuńczej i innych. Należą do nich m.in.:
  • pojawiające się w Brukseli pytania o możliwość rewizji dyrektywy podstawowej 96/71 dotyczącej delegowania pracowników, na co naciskają związki zawodowe i europejscy socjaliści,
  • stanowisko Komisji w zakresie objęcia przez Niemcy kierowców realizujących transport międzynarodowy przepisami płacy minimalnej mającymi dotychczas zastosowanie tylko dla pracowników delegowanych.
Pani Komisarz zapowiedziała, że wizytę w Krakowie wykorzysta również do odbycia spotkań roboczych z przedstawicielami polskiego rządu. Wizyta tak ważnej osoby w Polsce i to na początku sprawowania swojej kadencji jest krokiem milowym w promocji polskich usług w Europie. Listę wszystkich prelegentów zobaczyć można na stronie Kongresu: www.koordynacja.org. Zachęcamy do bieżącego śledzenia tej strony, ponieważ grono mówców jest codziennie uzupełniane.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ