Wywiad ze Stefanem Schwarzem z Inicjatywy Mobilności Pracy - głównego organizatora II Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy.
Zapraszamy do lektury wywiadu ze Stefanem Schwarzem - Prezesem Inicjatywy Mobilności Pracy, która jest głównym organizatorem Kongresu.
Europejski Kongres Mobilności Pracy (EKMP) to obecnie największe wydarzenie w Europie poświęcone tematyce eksportu usług i delegowania pracowników. Skąd pomysł?
Stefan Schwarz: Pomysł powstał już w ubiegłym roku. Celem było zwrócenie uwagi polityków, mediów i przedsiębiorców na zagrożenie, jakie dla 15 tysięcy firm delegujących niósł ówczesny projekt dyrektywy wdrożeniowej. Ponadto postawiliśmy sobie za cel zorganizowanie imprezy, której uczestnicy będą mieli faktyczny i pełny dostęp do rzetelnej wiedzy o delegowaniu bezpośrednio od osób odpowiedzialnych za tworzenie i egzekucję prawa. Postanowiliśmy skutecznie zakończyć monopol komercyjnych doradców, który serwują firmom delegującym kontrowersyjną wiedzę z trzeciej ręki.
Zeszłoroczna Ogólnopolska Konferencja pt. "Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego" okazała się być ogromnym sukcesem. W warsztatach uczestniczyło ponad 100 firm delegujących, będących liderami na rynku usług transgranicznych. Mniejsze firmy dowiedziały się, jak bezpiecznie i legalnie delegować bez strachu o przyszłość swoich przedsiębiorstw i kontrolę ZUS.
Czym tegoroczny Kongres różni się od ubiegłorocznej Konferencji?
SS: W tym roku zaproszenie na Kongres przyjęli najważniejsi europejscy eksperci. W sesji plenarnej, wysłuchać będzie można prelekcji Kristin Schreiber z Komisji Europejskiej, jeszcze do niedawna szefowej Gabinetu Komisarza Barniera, a obecnie osoby odpowiedzialnej za system IMI, który już niebawem za sprawą dyrektywy wdrożeniowej będzie ważnym narzędziem dla delegowania.
W tej samej części udział wezmą dr Mijke Houwerzijl oraz Sjoerd Feenstra. Pierwsza wymieniona prelegentka jest głównym badaczem i koordynatorem kluczowych projektów badawczych Komisji Europejskiej na temat aspektów prawnych delegowania pracowników. Drugi prelegent to główny negocjator dyrektywy wdrożeniowej z ramienia Komisji Europejskiej.
Dla kogo przeznaczony jest Kongres?
SS: Kongres przeznaczony jest dla osób zainteresowanych tematyką delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Obecni na Kongresie przedstawiciele firm delegujących uzyskają bez pośredników dostęp do pełnej i praktycznej eksperckiej wiedzy o nadchodzących zmianach i wpływie dyrektywy wdrożeniowej na działalność firm delegujących w najbliższych latach. Przewidujemy na Kongresie i warsztatach obecność przedstawicieli 150 firm delegujących oraz 50 przedstawicieli nauki i administracji.
Ci nieobecni niestety nadal będą skazani na niepewne i sprzeczne informacje rozpowszechniane przez komercyjnych doradców oraz na ogromne ryzyka z tym związane.
Najbardziej gorącym tematem ostatnich miesięcy w branży delegującej jest dyrektywa wdrożeniowa. Czy tegoroczny Kongres udzieli odpowiedzi na związane z nią pytania, które nurtują przedsiębiorców delegujących?
SS: Tak, w tym roku wiele miejsca poświęcimy dyrektywie wdrożeniowej. Ważnym tematem związanym z dyrektywą, będzie również jednorazowe delegowanie oraz szerokie zastosowanie systemu IMI, dzięki któremu instytucje kontrolne uzyskają pełny dostęp do informacji na temat firm i pracowników delegowanych. System będzie też służył szybkiej egzekucji kar i grzywien. Załącznik do dyrektywy zapobiegający jednorazowemu delegowaniu to efekt wielomiesięcznych starań Inicjatywy Mobilności Pracy, których ukoronowaniem była skuteczna interwencja ministra Mleczki i oświadczenie komisarza Andora na posiedzeniu Rady 19 grudnia 2013. Pytanie, jak owe oświadczenie zinterpretuje ZUS?
Co zyskają uczestnicy Kongresu?
SS: Przede wszystkim zyskają spokój o przyszłość swoich firm. Dzięki narzędziom w postaci rzetelnej wiedzy, która pozwoli im leganie i bezpiecznie delegować pracowników bez strachu i niepewności. Szczególnie cenne w tym zakresie będą warsztaty, które odbędą się w drugim dniu Kongresu. Ich tematem będą zasady poświadczania druków A1, a prowadzącą Anna Siwiecka - Naczelnik Wydziału Ubezpieczeń Osób Migrujących z Centrali ZUS.
Czy podczas Kongresu będzie możliwość zadawania pytań?
SS: W trakcie przygotowań do Kongresu odbyliśmy wiele spotkań i rozmów z przedsiębiorcami. Dowiedzieliśmy się, jakie są największe obawy związane z nową dyrektywą wdrożeniową i sprzecznymi informacjami docierającymi na jej temat.
Wychodząc naprzeciw uczestnikom Kongresu uruchomiliśmy anonimowy elektroniczny formularz, za pośrednictwem którego można zgłaszać swoje wątpliwości w formie pytań do wybranych prelegentów. Formularz dostępny jest na stronie:
www.koordynacja.org/2014/pytania
Który z punktów programu Kongresu poleca Pan najbardziej?
SS: Warto poświęcić uwagę sesji referatowej, która odbędzie się w drugim dniu wydarzenia, równolegle do wspomnianych warsztatów z ZUS. W jej trakcie poruszone zostaną takie zagadnienia jak gwarancje dla pracowników delegowanych w zakresie świadczeń zdrowotnych, orzecznictwo sądów polskich i TSUE w zakresie ustalania ustawodawstwa właściwego, czy ustalanie podstawy oskładkowania dla pracowników delegowanych. Bardzo ciekawy może być referat na temat dobrych praktyk zarządzania w polskich firmach świadczących transgraniczne usługi opieki nad osobami starszymi.
W jaki sposób można dokonać rejestracji na Kongres?
SS: Rejestracji na II EKMP można dokonywać za pośrednictwem strony
www.koordynacja.org. Z dnia na dzień kurczy się pula miejsc dla komercyjnych uczestników Kongresu, dlatego zachęcam do możliwie szybkiej ich rezerwacji. Termin zgłoszeń upływa 2 kwietnia (środa). Jeśli mają Państwo jakieś pytania, chętnie na nie odpowiemy e-mailowo lub telefonicznie (12 306 70 71, 12 306 70 72).