PLD: Delegowanie do Niemiec od 2016 r. – cz. II – podsumowanie
Przedsiębiorcy delegujący pracowników do Niemiec muszą być gotowi na kolejne zmiany w ustawodawstwie tego kraju.
Aby lepiej się do nich przygotować, członkowie naszego Stowarzyszenia oraz zainteresowani przedstawiciele firm i instytucji zajmujących się tematyką delegowania, spotkali się 27. października w Krakowie, by w gronie specjalistów i praktyków z Polski i Niemiec omówić kluczowe przepisy, wyroki oraz aktualną wykładnię prawa. Spotkanie było drugą częścią zainicjowanych we wrześniu warsztatów nt. zmian w niemieckim ustawodawstwie.
Prelegentem siódmej Pracowni Legalnego Delegowania był nasz niemiecki ekspert, mec. Steffen Pasler – niemiecki prawnik, prelegent III EKMP, certyfikowany specjalista w zakresie problematyki zatrudnienia oraz prawa pracy. Mecenas Pasler podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą i szeroką praktyką opartą na ścisłej współpracy z pracodawcami branży opieki domowej oraz firm świadczących usługi transgraniczne.
Wśród omówionych zagadnień poruszono m.in. kwestie związane z II rozporządzeniem dot. niezbędnych warunków pracy dla branży pielęgnacji (Pflege). Obiektem dyskusji były także regulacje prawne czasu pracy w Niemczech czy wynagrodzenia za gotowość świadczenia pracy (Bereitschaftsdienst vs. Rufbereitschaft). Szczegółowo omówiono dotychczasową praktykę niemieckich sądów i instytucji kontrolnych po wprowadzeniu powszechnie obowiązującej płacy minimalnej, a także praktyczne aspekty i wskazówki dot. kontroli firm delegujących przez Zollmat.
W warsztatach udział wziął m.in. mec. Frederic Seebohm – Dyrektor Generalny Stowarzyszenia VHBP (Verband für häusliche Betreuung und Pflege e.V.), które nawiązało współpracę z naszą organizacją. Stowarzyszenie VHBP zostało zaproszone przez rząd niemiecki do czynnego udziału w procesie wdrażania dyrektywy wdrożeniowej do dyrektywy o delegowaniu pracowników do prawa niemieckiego. Współpraca pomiędzy IMP i VHBP będzie miała na celu wypracowanie wspólnego stanowiska oraz dbanie o to, by nowe zasady były sprawiedliwe i uwzględniały specyfikę usług opiekuńczych.
Z uwagi na obecność naszych niemieckich gości, całość spotkania wsparta została tłumaczeniem symultanicznym.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne uczestnictwo. Kolejne spotkanie w ramach Pracowni Legalnego Delegowania odbędzie się 20. listopada i poświęcone zostanie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Zgłoszenia już teraz przyjmuje Kierownik Biura IMP, Joanna Kiebzak-Oliveira, która odpowie jednocześnie na wszelkie pytania:
Więcej informacji na temat cyklu warsztatów tematycznych Pracownia Legalnego Delegowania przeczytać można tutaj. Relacja zdjęciowa z ostatniego spotkania dostępna jest na naszym profilu Facebook. Zapraszamy również do zaangażowania i dołączenia do Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy.