25 września, 2017

Za nami Pracownia Legalnego Delegowania nt. delegowania cudzoziemców z państw spoza UE

Za nami XXIV Pracownia Legalnego Delegowania, której tematem było zatrudnianie i delegowanie cudzoziemców nie będących obywatelami Unii Europejskiej.

Od 1 stycznia 2018 r. ulegnie zmianie szereg przepisów dotyczących zatrudniania i legalizacji pobytu cudzoziemców spoza UE w Polsce. Wpłynie to na zasady ich delegowania. Rozwija się również praktyka orzecznicza ZUS. Podczas Pracowni omówiliśmy zasady delegowania związane z pozwoleniami na pracę, wizami (w tym wizami Vander Elst) oraz kartą Polaka. Rozmawialiśmy na temat pierwszych skutków zniesienia wiz turystycznych dla obywateli Ukrainy. Poruszyliśmy też problem interpretacji przez ZUS pojęcia miejsca zamieszkania. W pracowni gościnnie wzięła udział Ewa Kacprzak-Szymańska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, które w ramach swojej działalności m.in. udziela bezpłatnych porad prawnych cudzoziemcom, a także przedstawicielki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Otwarta Pracownia Legalnego Delegowania

Kolejna Pracownia Legalnego Delegowania będzie miała charakter otwarty dla osób spoza Członków Inicjatywy Mobilności Pracy. Organizujemy ją wspólnie z VHBP - niemieckim stowarzyszeniem zrzeszającym firmy z branży prywatnej opieki domowej. Tematem będzie konflikt polskich i niemieckich przepisów na tle unijnych regulacji w sektorze opieki domowej. Warsztaty odbędą się 13 października 2017 r. (piątek) w Krakowie. Szczegółowe informacje dotyczące programu, kosztów uczestnictwa oraz formularz rejestracyjny znajdują się tutaj. JJ O Inicjatywie Mobilności Pracy Inicjatywa Mobilności Pracy to największy w Europie think tank zajmujący się tematyką delegowania pracowników. Łączymy środowiska przedsiębiorców, naukowców, prawników i urzędników, tworząc jedyne w Polsce i największe w Europie eksperckie forum wiedzy o delegowaniu pracowników. Podejmujemy działania w celu poprawy obowiązującego prawa i jego prawidłowej interpretacji oraz powstrzymania przypadków dyskryminacji polskich pracodawców i delegowanych przez nich pracowników. Naszym Członkom zapewniamy dostęp do bieżących informacji i wiedzy eksperckiej. więcej >>>

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ