18 października, 2017

Podsumowanie XXV Pracowni Legalnego Delegowania

Za nami XXV Pracownia Legalnego Delegowania, której współorganizatorem było VHBP - niemieckie stowarzyszenie zrzeszające firmy z branży prywatnej opieki domowej.

Pracownia miała charakter otwarty - udział w niej wyjątkowo mogły wziąć osoby nie będące członkami Inicjatywy Mobilności Pracy. W Pracowni wzięło udział aż 44 uczestników, w tym przedstawiciele 15 polskich i 7 niemieckich firm z branży opieki domowej. Tematem Pracowni był konflikt polskich i niemieckich przepisów na tle unijnych regulacji w sektorze opieki domowej. Prowadzącymi byli mec. Steffen Pasler oraz dr Marek Benio. W programie znalazło się też miejsce na dyskusję panelową, w której wzięli udział prof. Arne Petermann, Frederic Seebohm, mec. Piotr Stolarczyk, dr Marcin Kiełbasa oraz Stefan Schwarz, prezes IMP.

Instytucje kontrolne w sektorze opieki

Uczestnicy Pracowni mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat form zatrudniania opiekunów w polskim i niemieckim prawie pracy: stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, jednoosobowej działalności gospodarczej. Szeroko omówiliśmy temat procedur kontroli polskich (ZUS) i niemieckich (Zollamt) instytucji. Przyjrzeliśmy się konkretnym przypadkom kontroli przeprowadzanych w ostatnim czasie przez Finanzkontrolle Schwarzarbeit (FKS). W ostatnich miesiącach bardzo wzrosła nie tylko ich liczba, ale również zakres. Inspektorzy dokładnie analizują nie tylko dokumentację, ale coraz częściej przesłuchują personel opiekuńczy oraz pracowników niemieckich firm pośredniczących. W obszernej prezentacji mecenas Pasler poruszył wiele wątków interesujących dla firm z branży opieki domowej, które delegują opiekunów do Niemiec. Rozmawialiśmy o kluczowych wyzwaniach z zakresu prawa pracy, takich jak zakres obowiązków, czas pracy, podporządkowanie pracownicze i czynności wykraczające poza zakres umowy. W zakresie ubezpieczeń społecznych poruszyliśmy tematy roli i statusu dokumentów A1. Najszerzej dyskutowany był jednak temat procedur kontrolnych. Do tego zagadnienia wrócimy podczas V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy (20-21 listopada 2017 r., Kraków), gdzie mec. Steffen Pasler poprowadzi praktyczny warsztat dla przedsiębiorców. Jego tematem będą Kontrole Urzędu Celnego (Zollamt) – prawa i obowiązki pracodawcy, pracownika delegowanego i organu kontrolnego. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z otwartej Pracowni Legalnego Delegowania. Ze względu na odbywający się w listopadzie V Europejski Kongres Mobilności Pracy, kolejna Pracownia Legalnego Delegowania odbędzie się w grudniu.

O Inicjatywie Mobilności Pracy

Inicjatywa Mobilności Pracy to największy w Europie think tank zajmujący się tematyką delegowania pracowników. Łączymy środowiska przedsiębiorców, naukowców, prawników i urzędników, tworząc jedyne w Polsce i największe w Europie eksperckie forum wiedzy o delegowaniu pracowników. Podejmujemy działania w celu poprawy obowiązującego prawa i jego prawidłowej interpretacji oraz powstrzymania przypadków dyskryminacji polskich pracodawców i delegowanych przez nich pracowników. Naszym Członkom zapewniamy dostęp do bieżących informacji i wiedzy eksperckiej. więcej >>>      

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ