03 września, 2019

XLII Pracownia Legalnego Delegowania w Lublinie: z A-jedynką po Europie. Zapraszamy!

Zapraszamy na kolejną Pracownię Legalnego Delegowania, która odbędzie się już 20 września 2019 w Lublinie!

Zgodnie z rekomendacją Członków Inicjatywy, postanowiliśmy organizować więcej wydarzeń poza Krakowem, który jest siedzibą stowarzyszenia. Dlatego najbliższa Pracownia Legalnego Delegowania odbędzie się w Lublinie. Będą to już 42. warsztaty z cyklu. Zapraszamy na nie zarówno Członków IMP, jak i osoby spoza stowarzyszenia zainteresowane tematyką świadczenia usług w UE.

XLII Pracownia Legalnego Delegowania: z A-jedynką po Europie

Pracownię poświęcimy przede wszystkim ubezpieczeniom społecznym w sytuacjach transgranicznych. W programie między innymi:
  • Delegacja czy delegowanie? Zastępowanie, podleganie, normalna działalność w kraju. Co zrobić w przypadku niespełnienia jednego lub kilku warunków podlegania polskiemu ustawodawstwu?
  • Praca w dwóch lub więcej państwach członkowskich. Praca marginalna, praca pozorna, niewykonanie pracy. Czy normalna działalność (obroty krajowe) będzie wymagana przy trzynastce? – Relacja z brukselskich prac nad nowelizacją rozporządzeń o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
  • Wszystko o podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne. Sytuacje nietypowe – np. jak odliczyć równowartość diet w sytuacji uzyskania niższego przychodu z powodu niepełnego miesiąca pracy? Jak traktować brak przychodów w danym miesiącu? Termin uzyskania przychodu.
  • Procedura wydawania poświadczenia A1. Wycofanie i zmiana A1.
  • Kiedy ubezpieczenie społeczne za granicą? Jak zgłaszać? Jak odzyskać składki odprowadzone w Polsce? – Informacje na podstawie Poradnika ZUS (wersja z sierpnia 2019).
  • Zgłoszenie do ubezpieczenia i odprowadzanie składek za granicę w przypadku zastosowania ustawodawstwa obcego.
  • Ubezpieczenie cudzoziemców spoza UE w Polsce. Miejsce zamieszkania na podstawie certyfikatu rezydencji podatkowej czy zwykłego oświadczenia.

Informacje praktyczne

XLII Pracownia Legalnego Delegowania odbędzie się 20 września w Hotelu Wieniawski w Lublinie przy ul. Sądowej 6. Warsztaty potrwają od 11:30 do 15:30. Opłata za udział w Pracowni wynosi:
  • dla Członków IMP i ich współpracowników: 300 zł netto/os.
  • dla osób spoza IMP: 750 zł netto/os.
  • bezpłatny udział dla pracowników naukowych zainteresowanych tematyką delegowania pracowników oraz dla pracowników administracji publicznej.
Pracownię poprowadzą eksperci Inicjatywy - dr Marek Benio i dr Marcin Kiełbasa. Na zgłoszenia czekamy do 13 września (liczba miejsc jest ograniczona!) - można je przesyłać mailowo na adres kontakt@inicjatywa.eu lub wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj. Do zobaczenia w Lublinie! JJ

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ