29 sierpnia, 2017

Reuters o delegowaniu pracowników: milion osób może stracić pracę

Agencja informacyjna Reuters: ukazał się artykuł poświęcony wizycie Prezydenta Francji, Emmanuel’a Macron’a, w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Tekst zwraca uwagę na główne cel wizyty – podjęcie dialogu w sprawie projektu dyrektywy o delegowaniu pracowników poza granicę państwa. Autorka powołuje się na badania IMP dotyczące liczby osób, które mogą stracić pracę w tej części Europy. Reprintu artykułu Reuters’a dokonał m.in. New York Times oraz Euractiv.
„Macron chce restrukturyzować system delegowania pracowników do innych krajów Unii Europejskiej, na kontraktach zapewniających minimalną pensję kraju goszczącego oraz pozwalających na płacenie podatków i składek w kraju delegującym. [Macron] powiedział, że taki system tworzy nieuczciwą konkurencję dla bogatszych krajów, jak Francja i Niemcy.”
– tłumaczy Luiza Ilie, autorka artykułu. Według naszych prognoz taka zmiana może znacznie ograniczyć ilość delegowanych pracowników. Zagrożonych jest prawie milion miejsc pracy z Europy Środkowo-Wschodniej. W rezultacie zwiększa się tzw. czarny rynek. Wpłynie to na tworzenie się nieuczciwej konkurencji i dumpingu socjalnego w krajach Europy Zachodniej. Emmanuel Macron podczas wizyty ominął kraje najżywiej zainteresowane nową dyrektywą, a także będące liderem pod względem liczby delegowanych pracowników - Polskę i Węgry. Takie działanie znacznie utrudnia naszemu rządowi podjęcie rozmów nad nowelizacją z przywódcami innych krajów. Zapraszamy do zapoznania się z całym materiałem na stronach Reuters. MŚ Aktualne wyzwania i problemy w zakresie delegowania pracowników będą  szczegółowo omawiane podczas V Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, który odbędzie się w dniach 20-21 listopada 2017 roku w Krakowie.

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ