Stanowisko IMP na debacie o delegowaniu pracowników
We wtorek w redakcji Dziennika Gazety Prawnej odbyła się debata poświęcona delegowaniu pracowników. Jej głównym punktem było omówienie wątpliwości towarzyszących propozycji nowych regulacji, zaprezentowanych w grudniu przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Stanowisko IMP w tej sprawie bardzo dobitnie zaprezentowała poseł Małgorzata Handzlik, honorowa Członkini naszego Stowarzyszenia.
– W naszej ocenie Państwowa Inspekcja Pracy powinna najpierw sprawdzić zasadność nałożonych sankcji. W przeciwnym wypadku będzie pełniła rolę jedynie egzekutora, którego rękami zagraniczne organy pozbywałyby się polskich firm delegujących. Obawiamy się, że zagraniczne inspekcje wiedząc jak działa polskie prawo, jeszcze chętniej będą karały polskich pracodawców, a nikt nie będzie tego weryfikował – alarmowała Małgorzata Handzlik. Jak wskazywała, już obecnie zagraniczne organy, szczególnie we Francji, prowadzą intensywne kontrole polskich firm delegujących, aby wykluczyć je z rynku. Kary są dotkliwe i mogą wynosić nawet 500 tys. euro. Nałożenie takich sankcji oznacza w praktyce likwidację polskiego pracodawcy.
Oprócz przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na debacie obecni byli także reprezentanci organizacji takich jak Polskie Forum HR i Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia oraz przedsiębiorstw delegujących pracowników za granicę, jak Work Express. Polską Izbę Handlu reprezentował Radosław Gałka, który jest Członkiem naszej organizacji.
Część zainicjowanej przez DGP debaty poświęcona została także omówieniu propozycji Komisji Europejskiej dot. wprowadzenia postulatu „równej płacy za taką samą pracę” oraz konsekwencji zmian w zasadach naliczania składek za pracowników delegowanych w świetle ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Część z wniosków dostępna jest w artykule DGP tutaj.