W związku z realizacją międzynarodowego projektu
Free Movement of Workers and Social Security Coordination (FreSsco), nadzorowanego przez Komisję Europejską i koordynowanego oraz wykonywanego przez Uniwersytet w Gandawie, 22 czerwca 2017 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja pt.
Problemy i przeszkody w korzystaniu z prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników UE oraz koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Delegowanie. Zrównanie faktów, zdarzeń, dochodów i świadczeń.
Konferencja podzielona była na 2 grupy tematów: pierwsza dotyczyła zagadnień związanych z oddelegowaniem pracowników, a druga – zrównania faktów, zdarzeń, dochodów i świadczeń.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, polscy przedstawiciele władzy i instytucji właściwych oraz polscy i unijni eksperci, którzy zajmują się podaną wyżej tematyką. W czasie konferencji przedstawiono problemy i przeszkody, które powstają na etapie stosowania regulacji dotyczących swobody przemieszczania się obywateli
UE oraz koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
W konferencji wzięli udział: eksperci (m.in.
Filip Van Overmeiren, ekspert FreSsco oraz Carlos Garcia de Cortazar, hiszpańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy, międzynarodowy ekspert), środowisko naukowe (m.in.
Simone Roberts, profesor Uniwersytetu z Nottingham), sędziowie, przedstawiciele pracodawców, związki zawodowe, przedstawiciele administracji publicznej (m.in.
Joanna Kaczanowska, przedstawiciel Komisji Europejskiej, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego oraz Axel Specker, przedstawiciel Komisji Europejskiej, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego), przedstawiciele instytucji gwarantujących ochronę osobom korzystającym z prawa do przemieszczania się w Unii Europejskiej.
Opieka merytoryczna Konferencji:
prof. dr hab. Gertruda Uścińska, ekspert krajowy FreSsco.
Na podstawie materiałów
Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych