23 października, 2023

Zapraszamy na webinarium ABC delegowania pracowników: ubezpieczenia społeczne już 23 listopada!

91. Posting Lab – warsztaty online

zapraszamy na 91. Posting Lab, który odbędzie się 23 listopada. Udział tylko online jak zawsze na platformie zoom. Przypominamy, że nastąpiła zmiana formy zgłoszenia udziału na warsztaty. W celu zapisania się na Pracownię bardzo prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego klikając w REJESTRACJA

Pracownia przygotowana jest dla praktyków delegowania, zarówno rozpoczynających pracę w tym obszarze jak i doświadczonych. Zapraszamy również (zawsze bezpłatnie) przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpatrujących wnioski o wydanie poświadczeń A1 oraz współpracujących z instytucjami łącznikowymi innych państw członkowskich w reakcji na zapytania o zweryfikowanie warunków pozostawania ubezpieczonych w ustawodawstwie polskim. Zapraszamy także pracowników nauki. Posting Lab poprowadzi Wiceprezes ELMI - dr Marek Benio.

Tematyka warsztatów

Ustalanie ustawodawstwa mającego zastosowanie w zakresie ubezpieczeń społecznych w różnych sytuacjach transgranicznych. Koordynacja systemów, zasada jednego ustawodawstwa, zasada lex loci laboris i warunki odstąpienia od niej na rzecz nieprzenoszenia ubezpieczonych pomiędzy systemami różnych państw. Możliwość świadomego kierowania warunkami zastosowania konkretnego ustawodawstwa. Pełna zgodność z prawem. Pułapki czasowego wykonywania pracy w innym państwie członkowskich oraz pułapki wykonywania pracy w dwóch lub więcej państwach członkowskich.

Program

1. Co to jest dokument A1 i jak go otrzymać?

2. Jedno ustawodawstwa na raz – tylko które?

 • Lex loci laboris – stosowana wyjątkowo zasada ogólna

3. Pracownik delegowany lub wysłany na pewien czas (art. 12)

 • Wcześniejsze podleganie – na podstawie pracy i na podstawie miejsca zamieszkania -> Czy student dostanie A1? A jeśli jest obywatelem UA?
 • Normalna działalność (pracodawcy) na terenie Polski – obroty, kontrakty, rekrutacja i inne
 • Zastępowanie
 • 24 miesiące delegowania, 2 miesiące przerwy

4. Praca w dwóch państwach (Art. 13)

 • Naprzemienność i brak naprzemienności
 • Wielu pracodawców
 • Marginalność pracy
 • Planowanie i okresy referencyjne

5. Porozumienie wyjątkowe

6. Krótko o projekcie nowelizacji rozporządzeń o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego: wymóg obrotów przy trzynastce, liberalizacja zastępowania, ograniczenie wydawania poświadczeń A1 wstecz.

7. Ułatwienia:

 • Elektroniczne wnioski o A1
 • Walidator A1 ZUS
 • ESSPASS – projekt europejskiej karty zabezpieczenia społecznego (A1 w qr codzie).

Jeśli wystarczy czasu ustalimy podstawę wymiaru składki 😊. W myśl zasady, że lepiej uczyć się na cudzych błędach, tematy pracowni ilustrowane będą orzecznictwem TSUE w sprawach m.in. A-Rosa, Alpenrind, Walltopia, Balandin.

Informacje praktyczne

91. Posting Lab odbędzie się w czwartek 23 listopada w godzinach 12:00-15:00. Udział tylko online jak zawsze na platformie zoom. Na zgłoszenia czekamy do 20 listopada. Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie płatności.

Koszt udziału w Pracowni wynosi 300 zł netto dla Członków Zwyczajnych i pracowników Członków wspierających oraz 750 zł netto dla osób spoza stowarzyszenia. Pracownicy naukowi zainteresowani tematyką delegowania pracowników oraz pracownicy administracji publicznej mogą wziąć udział w Pracowni bezpłatnie.

Jak zwykle zachęcamy do dyskusji i do zadawania pytań na kontakt@labourinstitute.eu. Na pytania nadesłane przed wydarzeniem odpowiemy w pierwszej kolejności.

Zapraszamy!

MOŻE CI SIĘ PODOBAĆ